| IonutR1 a întrebat:

Acum aproximativ o luna am cumparat acest laptop https://www.emag.ro/......DMZXNZBBM/ Dupa cateva teste am observat ca are niste temperaturi mult prea ridicate pe procesor, de aproximativ 98*C, asa ca i-am facut un undervoltage de -130. Dupa asta am observat ca performanta a crescut destul de mult, de la un scor de 2300 in cinebench, la 2900, dar temperatura este tot aceeasi. Problema ar fi urmatoarea. De ce in Battlefiled 1 Multiplayer, Battlefield 4 si am observat si putin in Apex Legends am mici framedrop-uri si cateodata mai mari.In singleplayer nu am avut nici o problema, avand un fps de cel putin 100 fps. Am incercat si noul Wolfenstein Youngblood, CS:GO, care e bazat pe procesor, Ghost Recon Wildlands unde la fel, nu am avut nici o problema. Credeti ca problema este Thermal Throttling-ul?

Răspuns Câştigător
| Neculau_Codrin_1990 a răspuns:

In primul rand pentru un Intel 98*C e foarte mult. Daca ai umblat prin bios sa nu fi dat din greseala overclock.La jocuri depinde foarte mult si de server, internet.Desi am un desktop destul de avansat in BF4 am mai avut si eu probleme de frame drop aici nu cred ca ai avea ce face mai ales daca spui ca este destul de nou laptopul.In final ai grija mare la temperatura procesorului deoarece este mult prea mare si cam bate la ochi dar poate fi si o defectiune din fabrica(nu stiu ce sa zic sigur este doar o ipoteza)cel mai bine poti incerca sa il dai la service de unde l ai cumparat sa le explici situatia caldurii mai ales ca se poate "praji"procesorul dar nu il lasa asa, riscul e cam mare.

| IonutR1 explică (pentru Neculau_Codrin_1990):

Nu i-am facut nimic legat de overclock. El are temperaturile astea din prima zi, chiar si dupa un undervoltage. Problema cred ca ar fi de la Pasta Termoconductoare, nefiind una foarte buna sau nefiind pusa bine. Oricum, fiind in garantie, nu e greu sa il fac, mai ales ca are si Express Service. Poroblema era ca nu stiam de ce am framedrop-uri mai ales cu aceasta placa video, iar in Single Player sa mearga foarte bine.

2 răspunsuri:
| IonutR1 explică:

Am uitat sa mentionez ca are si un coolerpad.