| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum ca se apropie Crăciunul parintii imi vor lua laptop, bugetul este pana in 2.500 lei.
Vrrau un laptop bun, care să ruleze jocurile foarte bine.
Jocuri gen cs go să se miște fluent, peste 100 fps.
Din câte am înțeles un procesor i5 e ok.
Placa video am citit undeva ca e mai buna dacă e de la nVIDIA.

Întrebarea mea este :
Dacă un procesor i5 are 3ghz de exemplu si un i7 are 2. 7ghz, care e mai bun?
La ce să ma uit? Doar la ghz?
Cum imi aleg laptopul cu o placa video decenta?
Si in legătură cu memoria ram... Nu cred ca o sa gasesc la 2. 500lei 8gb ram la un laptop.
4gb sunt ok? Rulează Euro truck simulator, cs go bine?
Spuneti-mi la ce să fiu atent.
FUNDA! happy

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merită sa dai banii pe un laptop.

| Violleta2022 a răspuns:

La banii astia iei un desktop foarte bun pentru jocuri, nu un laptop!

| K0sti a răspuns:

Calculator, nu laptop!

| Țoglă a răspuns:

Laptopurile nu sunt pentru jocuri.
Cu bugetul ăsta îți iei un PC pe piese de rupe.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Eu zic ca un calculator ar fi indicat...

| nuestenimic a răspuns:

Intotdeauna daca te uiti si la procesor uitate si la ghz pentru ca i5 3ghz combate i7 2.7 ghz acum depinde din ce generatie este procesoarele nu te uita la un pc ca este vorba de pc sau laptop poti sa ai si 4GB RAM Ca jocurile sa ruleze bine aici cu componentele La un joc conteaza placa video altfel nu o sa-ti mearga bine si la optiunile care la-i prezentat cu o placa video buna de la NVIDIA Special pentru gaming iti spun asta fiind gamer si am testat si cu 12GB Ram si cu 5 Gb Ram un joc si nu este nici o diferenta cu un procesor i7 2.7 ghz dar dupa ce am schimbat placa video merg extraodinar de bine si Daca esti gamer ati recomand un pc La banii astia iti iei un PC Care sa indeplineasca toate dorintele si un laptot care este pentru gaming este foarte scump

| SkandallKamataru a răspuns (pentru nuestenimic):

Eu vreau laptop.
Intre pc si laptop e o diferență nu chiar așa de mare.
Cs go cu o placă 2 gb, un procesor decent si vreo 4 gb ram merge uns, te asigur, iar dacă se încinge, gasesc eu o modalitate sa-i confecționez ceva pentru a disipii căldura...
Varul meu, acum 2 ani avea un laptop cred că 6-700 lei a dat pe el, dar nici atat si avea 1, 5 gb ram parcă, u procesor 2ghz si o placa 128mb si juca cs 1.6 in 100+ fps.
Cs go nu cred ca o sa joc dar cs 1.6 da, si peste 600 fps-uri tot trece.

Inca ceva, la laptop ii pot adauga mouse? Nu wireless, mouse ca pe pc?
Nu prea ma pricep asa la laptopuri, nu am lucrat de pe laptop si de aia zic.

| nuestenimic a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Vad ca stii si tu ceva dar faci cum vrei si poti adauga mouse la laptop si wirelles si cu fir si la cs 1.6 nu ai nevoie de un laptot performant pe configuratiile care le-ai descris merge bine dar la cs go e ceva mai prietentios

| ALEX131 a răspuns:

Eu am laptop Asus i3 si nVIDIA 720m si csul imi ruleaza in 100-90 fps

| SkandallKamataru a răspuns (pentru ALEX131):

Cati mb/gb are placa?
Cs go iti merge 90-100 fps sau cs 1.6?