| Stormtrooper a întrebat:

Salut.
Acum cateva saptamani am deschis PC-ul si am plecat la bucatarie. Pana aici totul normal. Cand m-am intors, am vazut ca windows-ul face un disk cleanup sau ceva de genul si l-am lasat in pace, crezand ca e ceva benefic calculatorului. L-am lasat sa isi faca treaba, a aparut fereastra cu Welcome, si apoi in loc de desktop cu tot ce am acolo, imi apare ecranul albastru inchis (nu blue screen of death), pot sa vad doar cursorul si pot deschide task manager.
Daca astept putin imi da o eroare si zice ca nu s-a gasit ceva fisier, care, probabil, impiedica afisarea desktopului normal.
Nu am mai patit asa ceva si singurul lucru pe care pot sa-l fac este sa reinstalez windows-ul. Momentan rulez in safe mode, altfel nu se poate. Am incercat si cu Startup Repair si cu Windows Restore, nu a fuctionat.
Pot face altceva in afara de reinstalarea windows-ului?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Daca ai un dvd de windows poti sa incerci sa repari windows.
daca nu te intereseaza sa recuperezi nimic din pc... sfatul meu e sa formatezi.

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

In task manager
file
creezi: explorer.exe si dai enter

in cazul in care ai acest proces in task il opresti apoi faci ceea ce am scris

| Stormtrooper explică (pentru gelu1970):

Am facut asta.
Imi da o eroare: This application was unable to start (oxc0000022).

| gelu1970 a răspuns (pentru Stormtrooper):

Starteaza cu F8 si alege optiunea: ultima versiune ce a functionat corect
vezi daca reusesti sa il recuperezi.
in cazul in care continua la fe, cu aceeasi tasta F8 dai pe repair

| Stormtrooper explică (pentru gelu1970):

Daca te referi cand startez PC-ul sa apas F8, nu se intampla nimic.

| Stormtrooper explică (pentru gelu1970):

As prefera sa-l formatez, dar nu am CD-ul cu windows. E la altcineva care de obicei imi facea problemele cu PC-ul, dar acum e plecat in strainatate si CD-ul e la el (nu stiu de ce).

| gelu1970 a răspuns (pentru Stormtrooper):

Daca ai un prieten cu un pc functional si net destul de bun mergi la el instalezi teamviewer si iti fac un dvd sau stick cu windows. ai nevoie de un dvd nou, sau un stick gol de minim 4gb

| Stormtrooper explică (pentru gelu1970):

Ok. Asa voi face, mersi de ajutor big grin

| gelu1970 a răspuns (pentru Stormtrooper):

Ok. tinem legatura.

| gelu1970 a răspuns (pentru Stormtrooper):

Daca ai un dvd de windows poti sa incerci sa repari windows.
daca nu te intereseaza sa recuperezi nimic din pc... sfatul meu e sa formatezi.