| MihailaMarianZisPopa a întrebat:

Salut, acum cateva zile am intrat pe un site porno si dintr-o data a aparut pe tot ecrnul o chestie care vorbeste ca am.intrat pe un site ilegal si mai vorbeste si ceva de un virus, si acum cand aprind pc, dupa 5 minute imi apare acea pagina. Ce pot face inafara sa reinstalez Windows?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da-i o scanare cu antivirusul.

| gelu1970 a răspuns:

Descarca instalatorul lui malwarebytes si cel al lui adwcleaner.
startezi in safe mode cu F8
instalezi malwarebytes si dai scanare. elimini tot ceea ce iti gaseste si probabil se va restarta.
apoi dupa restartare ruleaza adwcleaner.
bafta.
in cazul in care persista problema iti dau Spyhunter si il rulezi.

| miTzuliK93 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii. Nu exista asa ceva. De obicei politia te salta direct de lausa de considera ei ca e ceva ilegal. Doar n-o sa te instiinteze ei sa te duci la sectie de buna voie. :))

Ce-ti recomand eu: descarca MalwareBytes, instaleaza-l, scaneaza tot PC-ul, sterge tot ce gasesti.

Si o alta metoda o poti gasi in topicul asta: http://forums.anvisoft.com/viewtopic-45-3821-0.html. Initial m-am gandit ca trebuie sa scriu o gramada, dar am gasit metoda similara pe Google. E destul de lunga, ce-i drept. Sau pe video aici: https://www.youtube.com/watch?v=uK5iP-CmtTM.

| vladv26 a răspuns:

Frate nu te speria asa de usor, asa iti apare doar pentru a te fraieri, calmeaza-te nu te speria ca nu este nimic eu am intrat si mi-a aparut ceva cu politia si scria ca trebuie sa platesc 100 de euro si ca mi blocat calculatorul pana nu platesc dar am inchis pagina aia si nu s-a intamplat nimic aia vreau doar sa faca bani stai linistit ca nu e nimic grav, toate siteurile porn* sunt gratis, dai o scanare si vezi daca intradvar ai acel virus

| MihailaMarianZisPopa explică (pentru vladv26):

Da, dar cand deschid pc apare pagina aia pe tot ecranul, si nu-mi imaginez cum pot iesii din ea...
ai vreo idee?

| vladv26 a răspuns (pentru MihailaMarianZisPopa):

Incearca sa dai Esc sau nu exista acolo in colt sus in dreapta un x si sa ii dai close pagini sau daca ai google incearca sa faci combinatia urmatoare Ctrl+Shift+Q, sa imi zici daca merge

| MihailaMarianZisPopa explică (pentru vladv26):

Nu merge sad

| vladv26 a răspuns (pentru MihailaMarianZisPopa):

Nu stiu ce ar putea fi singura solutie este sa il duci la un service, altceva nu ai ce face,

| valy_9268 a răspuns:

Dai o scanare cu antivirus bun, fa-ti update de securitate, si goleste istoricul si datele de navigare din browser!

| MihailaMarianZisPopa explică:

Chestia e ca dupa.5 minute cand aprind pc apare porcaria aia si nu reusesc sa descarc vreau antivirus sau ceva de genu'... O alta metoda nu.stiti? Ceva macar sa apara dupa mai mult timp sa pot descarc antivirus sau nu stiu...