| computer01 a întrebat:

Acum cateva zile ma jucam la pc.Si dintr-o data s-a oprit.Am dat sa-l aprind, a facut putin zgomot "ventilatorul sursei cred" si s-a oprit la loc, l-am scos din priza peste noapte iar dimineata l-am pornit. Acum s-a auzit zgomotul mai mult timp. cam 40 sec, si iar se oprete.Pe monitor nu-mi apare nimik.Stiti kmva de la ce poate fi? Plzz Help

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Curăță-l de praf.Mai mult ca sigur asta e problema.Calculatorul se oprește din cauza supra încălzirii sau unui scurt circuit.Scurtcircuit nu prea cred că e că altfel s-ar fi oprit instant după 2-3 secunde de la pornire,deci poate fi cooler-ul de la sursă.
Asta se poate rezolva ușor relativ,asta dacă știi un pic de electronică, ai mână fină și răbdare că trebuie desfăcută sursa de alimentare, extras coolcer-ul sursei, curățat cu o pensulă până nu mai are praf de loc pe el și mai ales între rotor și stator(aici trebuie suflat cu are comprimat) apoi se unge axul ventilatorului cu ulei de mecanisme fine sau vazelină de contact(eu folosesc un amestec de motorină cu vazelină ca să nu se usuce așa repede din cauza căldurii degajate de sursă) și apoi se asamblează.Sau dacă coller-ul are borne nu este lipit pe placa de bază a sursei e mai simplu să cumperi unul nou, nu te va costa mai mult de 15 ron.
succes

| kenNNzorFTW a răspuns:

Cred ca a fost vreo pana de curent sau fluctuatii care ar putea sa iti arda placa de baza asa am patit si eu, mi s-a ars tot pc-ul sad deci trebuie dus la reparat ca sa nu se strice tot ce e in el, sau nu stiu ce sa zic eu aveam si alte probleme cu el incearca sa schimbi sursa...