| ionut7ionut a întrebat:

Salut,
Acum un an parca... m-am mutat la RDS si acestia mi-au instalat un router provenit de la firma lor, doresc sa-mi cumpar un router gigabit si nu stiu daca este posibil acest lucru. Va functiona? Va trebui sa ii chem pe astia de la RDS sa-mi instaleze ei chestii? Sa ii sun sa-mi activeze Bridge Mode? Chiar nu stiu, va rog sa-mi raspundeti. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

N-are sens sa-ti mai montezi inca un router in cascada, fiindca net-ul va functiona mai lent.
Vorbeste cu cei de la RDS, sa-ti monteze un router performant, care iti satisface nevoia de viteza. Asta insa presupune3 lucruri:
1. Un pachet cu limita mai mare de viteza (implicit va costa mai mult)
2. Masurarea sa faci pe un site care functioneaza la viteza dorita de la tine (cele cu servere mici sau indepartate comunica mai lenes, deseori mai incet ca melcul happy )
3. Tu sa ai calculator suficient de performant.

Internetul este ca si veriga slaba dintr-un lant: viteza este limitata la ceea a elementului cel mai "lenes" dintre server si tine.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Suni sa iti seteze spanacul ala in bridge mode si sanatate! P.S. Banuiesc ca discutam de un ONT cu functie WiFi si nu un router banal. Daca e un router in care intra cablu UTP si nu fibra, atunci il scoti pe al lor si iti pui routerul tau. P.S. Ce buget ai pentru router nou si cam care va fi topologia retelei locale dupa instalarea lui? Pe la 150-250 RON e zona de pret/performanta jos palaria, mai ales daca vrei si ceva cu suport openWRT sau/si dd-wrt.

| Bizon95 a răspuns:

Ce fel de fir iti intra in router?
optic sau cupru
FA O POZA
la cupru nu e nici o problema sa pui alt router
la fibra opica... trebuie sa dai telefon si sa intrebi, dar nu prea cred!