| Xenoverse a întrebat:

Acum zilele astea mi-am luat SSD SanDisk 120 gb si am băgat în laptopul Hp 15-g011sq, am instalat windows 10 pro pe SSD dar nu se vede o mare diferenta, ce sa fac ca laptopul meu sa miste mai rapid?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti sigur ca n-ai instalat windows-ul pe hard disk?
Daca da, singura explicatie este ca laptop-ul tau este unul mai incet la transferuri de date.

| Xenoverse explică (pentru Bula):

Dacă am instalat windows-ul pe SSD, tu ce crezi?

| Bula a răspuns (pentru Xenoverse):

Diferenta, daca este, se simte doar cand sistemul citeste /scrie pe disc.
De regula, aceasta diderenta se simte cel mai mult la pornirea sistemului, pana ce se incarca SO.
Dar, diferenta de viteza poate fi mica in caz ca sistemul stie doar SATA2 sau daca comparatia se face cu un hard disk de capacitate si viteza de transfer mare (peste 250Gb).

| sierra1 a răspuns:

Ai scos HD și ai pus în loc SSD-ul?

| Xenoverse explică (pentru sierra1):

Am inlocuit HDD-ul cu un SSD si unitatea optică cu HDD caddy.

| sierra1 a răspuns (pentru Xenoverse):

SO e pe SSD iar aplicațiile au rămas pe HD?

| DoctorWh0 a răspuns:

Iarasi?

| Xenoverse explică (pentru DoctorWh0):

Cum adica iarasi?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Xenoverse):

E a 6-ea oara luna asta cand pui aceiasi intrebare. Ti-a raspuns o gramada de lume ca un ssd nu aduce imbunatatiri care le poti vedea. Ce nu intelegi... nu mai pune aceleasi intrebari de 100 de ori pe luna.