| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a întrebat:

Adaptoarele wireless pot fi folosite si in caz ca placa de retea e destul de veche si nu duce viteze mai mari de 50 de mbps?

Ca am un laptop destul de vechi si caut o solutie sa am viteza de net mai buna la el!

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

NU
sunt diverse standarde de wifi
standardul g insemna 54mbps DAR numai in half duplex, adica nu mergea in ambele directii la 54mbps ci numai la jumatate

ce poti sa faci tu ai 3 solutii:
1. folosesti fir in loc de wireless
2. cumperi o placa wifi pe usb de viteza mai mare
3. schimbi placa de retea din laptop, care e mai complicat, un laptop asa de vechi are mini-pci nu mini-pciE, trebuie desfacut laptop-ul mai mult sau mai putin (depinde de model si daca are capace dedesubt), etc.

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru Bizon95):

Un link sau ceva pentru placa wifi usb?

Ca imi e sa nu iau altceva!

| Bula a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

La un laptop vechi vei avea doar USB 2.0 (in cel mai bun caz), prin care transferul wi-fi cu greu va fi mai mult de 10Mbps.
Daca vrei internet mai rapid, atunci conecteaza-ti laptopul la router cu cablu UTP.