| RELIABLE a întrebat:

Salut all, am si eu mica problema (mare) am un laptop la care vreau sa conectez un sistem audio 5.1 sau daca se poate 7.1, placa audio se numeste dupa cum spune everest extreme edition
; realtek alc 883. Problema sta in felul urmator: Cind activez 5.1 imi spune ca functioneaza doar cu mufa optica audio dar m-am uitat peste tot la conexiunile peptopului si nu vad nici o conexiune de acest gen si vga nu se poate activa cu toate ca am 3 mufe jack, m-am gindit ca ar exista vreun adaptor ceva dar nu am gasit. Orice raspuns in legatura cu intrebarea e binevenit multumesc

Răspuns Câştigător
| RELIABLE explică:

Ai aici : http://www.elfast.ro/......io-optice/
Mai au şi băieţii de la Vitacom ceva.

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Trebuie sa fie 3 mufe, cate una pentru fiecare pereche de canale - 5.1 inseamna 6 canale. Ar trebui sa ai 3 mufe pe laptop, una verde pentru canalele fata si celelalte 2 cu functie mixta, atat de Line-In/Mic-In cat si de canale spate + canal centru/subwoofer.

| RELIABLE explică (pentru Arthur):

Pai... daca ai fost atent la intrebare am spus ca nu imi da voie sa conectez 5.1 decat cu optical audio si am mai spus ca am 3 mufe vga problema e ca nu am mufa optica.

| Arthur a răspuns (pentru RELIABLE):

Dă-mi te rog ce model de laptop ai.

| RELIABLE explică (pentru Arthur):

Modelul se numeste Acer aspire 9810. Multumesc pentru interes.

| RELIABLE explică (pentru RELIABLE):

Eu am mai gasit prin cautarile mele asfel de adaptoare toslink, dar nu stiam unde se baga, cumva la mufa jack mama a laptopului?

| RELIABLE explică (pentru RELIABLE):

Caci nu inteleg cum pot eu conecta 3 sau 4 mufe jack tata la un toslink, ca in final sa am audio 5.1 sau 7.1 daca se poate? multumesc mult.

| Arthur a răspuns (pentru RELIABLE):

Vezi unde scrie : digital optical out.

| RELIABLE explică (pentru RELIABLE):

Ai aici : http://www.elfast.ro/......io-optice/
Mai au şi băieţii de la Vitacom ceva.