| liviurusu23 a întrebat:

Am 1000 de pagini html. In codul java al fiecarei pagini am undeva "$item_id = 1".

In fiecare pagina trebuie sa schimb acest id-ul. Adica in pagina 2.html trebuie sa am "$item_id = 2", in pagina 3.html trebuie sa am "$item_id = 3"...etc

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In codul Java? Poate in php.

treaba asta se face tot programatic cu ajutorul unui script care iti citeste toate paginile si le modifica

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Problema e alta. Cine "spanac" (ca sa te citez) ar avea de facut asa ceva? Adica ar trebui sa fie un singur fisier/script dinamic pentru fiecare item_id. Dafaq.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Variante optime sunt multe, dar daca codul e deja scris cu picioarele

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, dar e absurd din start. Sa ai 1000 de fisiere cu item_id hard coded. Dafaq. In ziua de azi si femeia de servici scrie programe.

| StefanKogut a răspuns:

Bun, 1. pai spui ca trebuie sa-l schimbi (id-ul) cu alte valori (1, 2, 3), dar in forma lor originala cum sunt? ce scrie la id? 2. "$item" nu e cod valid de java, cred ca te referi la un script php, care daca e script, nu poate sa contina 1000 de pagini, mai degraba cele 1000 de pagini sunt rezultatul scriptului si atunci tot ce ai tu nevoie e sa schimbi instructiunea din script care asigura acel id, nu fiecare instanta al lui in toate cele 1000 de pagini. 3. Daca tot ce ai e rezultatul scriptului si nu ai acces la script, cel mai usor e sa faci un alt script care sa citeasca fiecare pagina si sa schimbe id-ul ala, dar asta e un fel de hack, s-a mai vazut, ca solutie temporara.

| liviurusu23 explică:

Cine lucreaza cu editorul "sublime text" va sti sa foloseasca Text Pastry (Ctr+Alt+T). Ca in acest link http://stackoverflow.com/......nt-numbers

Pe scurt, redenumeste "1" din "$item_id = 1". cu XYZ.

Apoi cauti XYZ, selectezi toate cautarile (select all) si apesi Ctr+Alt+T -> \i

SINGURA PROBLEMA este ca asta este posibil doar intr-un singur fisier. Ar mai fi o metoda, sa combini fisierele intr-unul singur, si sa repeti figura. Dar cum oare le mai desfaci inapoi cum erau toate fisierele?