| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani! In primul rand as vrea sa va intreb ceva. cum as putea sa-mi conving mama sa-mi ia o tableta ( iPad. ) azi am intrebat-o si mi-a zis ca nu are posibilitatea. si oricum nu mi-ar lua ca nu sunt prea cuminte. Ma rog. chestii dinacestea ale parintilor. Si a doua intrebare este ce tableta imi recomandati? As vrea sa coste cam. 9-18 milioane maxim. va multumesc frumos si va rog sa raspundeti! Multumesc. va urez o zi buna.

Răspuns Câştigător
| NumaiPentruMine a răspuns:

Pustiule hai sa-ti zic o poveste adeverata.Intelege ce vrei din ea.
Cand eram de varsta ta eu tineam cu parintii mei, stiam cam ce bani au si ce ne permitem si eram modest in cereri, aveam un telefon mediu, niste haine ok sa ies cu o fata in parc, etc, si tot timpul am tinut cu casa.
Tata si-a deschis o firma cand aveam vreo 16 ani, tot modest am fost.De la 18 ani am inceput sa-l ajut si sa ma implic total, acum am cardul meu legat la contul firmei si pot sa iau orice vreau eu, dar e bine sa fi chibzuit.
Apropo mi-am luat in vara un LG Optiumus 3D cu 700 ron la abonament de 37 de euro pentru ca am nevoie de abonamentul ala, de telefon. ce sa zic ca citesc niste mail-uri pe el si ii tot schimb soft-urile asa de fun, e misto dar chiar nu imi trebuie in mod special.
Prietena mea si-a luat un Samsung galaxy s2 cu 21 de milioane la liber pe banii parintilor ei ca sa se joace pe el... aveti aceiasi minte.

32 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

De ce nu vrei să înțelegi dacă ți-a spus că nu are posibilitatea?
În plus, dacă știi că nu meriți, remediză situația.
Și băi, la 14 ani, ești prea mic de o tabletă.

| RawGrey a răspuns (pentru DarQueen):

Stiu ca sunt prea mic. dar ar putea face rost de niste bani daca ar face niste eforturi. te rog zi-mi si mie cum sa o convingsad De astazi am inceput sa ma port frumos cu ea.

| DarQueen a răspuns (pentru RawGrey):

Nu crezi că face destule eforturi ca să ai tot ce trebuie?
Eu zic să ai răbdare până o să intri la liceu și o să poți să lucrezi pe timp de sezon(ospătar, barman, chestii de genu) și o să îți faci bani frumoși.
Și atunci, o să fie mult mai ieftine tabletele și mult mai accesibile.

| RawGrey a răspuns (pentru DarQueen):

Stiu dar... toti au nu stiu ce sa zic. parca am innebunit.

| DarQueen a răspuns (pentru RawGrey):

Doar fiindcă au toți, nu înseamnă că și tu trebuie să ai.
Poate ei sunt mai înstăriți, sunt mai răsfățați, nu o să ajungă departe cu asta.
Fi mulțumit de ceea ce ai și respectă-i pe părinți. happy

| negru30 a răspuns:

Simplu - te duci la munca si iti cumperi ce doresti - sa te vad daca sunt banii munciti de tine mai dai atatia bani pe IPAD - la 18oo ron trebuie sa muncesti 3 luni si sa nu mananci deloc de la mama si uite asa iti faci damblaua

| RawGrey a răspuns (pentru negru30):

Ma duc la munca la 14 ani? Unde p*** mea sa ma duc frate la munca la 14 ani thinking

| negru30 a răspuns (pentru RawGrey):

La carat cu carca pe santier sau la Rebu - nu mai cere decat daca muncesti tu

| RawGrey a răspuns (pentru negru30):

..Pe santier? hai frate. sunt copil

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Roag-o frumos si fii cateva zile cuminte de tot, mai strange-ti si tu putini bani si pui si tu ceva la tableta
succes

| RawGrey a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Am deja 50 Lei stransi. si cam cum as putea sa strang bani? Multumesc pentru intrebare o sa mai astept si pentru alte raspunsurihappy

| LNK a răspuns (pentru RawGrey):

Un **** faci cu 50 de lei. Nu cred ca ai ideea cam cat de scumpa e o tableta daca tu crezi ca conteaza in mod deosebit 50 de lei. Ar trebui sa intelegi ca atunci cand nu exista posibilitati, nu exista. Tu ai impresia ca mama ta nu ar vrea sa-ti cumpere si ca tine mortis ca tu sa n-ai? Sper totusi ca nu agndesti asa.
Dar in momentul de fata exista multe alte prioritati in distribuirea banilor parintilor tai. Sunt multe de cumparat, vremuri din ce in ce mai grele si tu vrei tableta. Un mare **** faci cu tableta asta.
Banuiesc ca vrei una din aia bengoasa, de te pisi pe ea si tot functioneaza. Ei bine baga-ti mintea in cap si lasa gadget-urile. Cand o sa cresti si vei fi pe banii tai poti sa-ti cumperi tablete si ce pana mea vor mai fi atunci.
Pana atunci nu mai face mofturi si asculta-ti parintii. Sau eventual vino si tu cu dorinte mai modeste.

| 愛LeEu愛 a răspuns:

Pai zici ca o sa iei note bune la scoala rolling on the floor laughing sau la liceu, la ce esti cu acolo laughing

| RawGrey a răspuns (pentru 愛LeEu愛):

Am incercat. dar zice ca sa nu fac asa ca nu o sa imi ia ca nu imi ia pentru notele care le iau ( de ex. mami daca iei note de 10 iti dau tableta... )

| 愛LeEu愛 a răspuns (pentru RawGrey):

straight face daca muma ta nu are bani ce vrei. la 26 de ani o sa faci singur banii... atunci o sa iti iei tableta sau ce o mai fi pana atunci...

| RawGrey a răspuns (pentru 愛LeEu愛):

Poate sa faca rost daca ar face niste eforturi financiare dar. zi-mi si mie cum sa o conving. asta intrebam eu.

| 愛LeEu愛 a răspuns (pentru RawGrey):

Si de ce ai nevoie de tableta, ia zi si mie!?

| RawGrey a răspuns (pentru 愛LeEu愛):

Pai pur si simplu nu stiu. ma simt asa mai inapoiat. cand pe toti ii vad cu telefoane cu touch. si din astea

| 愛LeEu愛 a răspuns (pentru RawGrey):

Imprumuta de la cineva laughing si da'te mare cu el rolling on the floor

| RawGrey a răspuns (pentru 愛LeEu愛):

Mda.

| Babylonul a răspuns:

Daca esti singur la parinti mai date pe langa ei o perioada fai sa se simta iubiti,, un fel de linguseala. in fine date bine cu ei fii cuminte si intr-o saptamana dai gata bafta laughing

| RawGrey a răspuns (pentru Babylonul):

Multumesc pentru raspuns.happy

| Paulikk112 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......E9ZYKBBBM/ Bree. tableta asta e irezistibila o sa-mi cumpar e ea firma romaneasca dar e faina + spune-i mamei tale ca poate fi folosita si ca GPS, are android merge fain (uite-te pe youtube la review etc )

| NumaiPentruMine a răspuns:

Nu-ti trebuie tableta aia, lasa-i pe ai tai sa faca ceva mai buni cu banii aia.

| RawGrey a răspuns (pentru NumaiPentruMine):

. Ce am intrebat eu si ce ai raspuns eu

| RawGrey a răspuns (pentru NumaiPentruMine):

Da stiu ca nu am o nevoie urgenta. dar pur si simplu m-am plictisit de simplele telefoane si console. vreau sa incerc ceva mai nou.

| NumaiPentruMine a răspuns (pentru RawGrey):

Bai ce sa zic intr-un fel inteleg, e dorinta aia de gadgeturi la 14 ani, ce sa mai zic de mine care acum in iarna mi-am luat un xbox care sta plin de praf langa televizor, cred ca m-am jucat de doua ori pe el... daca te gandesti mai bine poate iti trece.

| RawGrey a răspuns (pentru NumaiPentruMine):

Nu stiu. m-am gandit toata saptamana si nu-mi pot scoate din cap asta. de obicei cand imi doresc ceva. mama imi ia dar de data asta nu stiu.

| NumaiPentruMine a răspuns (pentru RawGrey):

Pustiule hai sa-ti zic o poveste adeverata.Intelege ce vrei din ea.
Cand eram de varsta ta eu tineam cu parintii mei, stiam cam ce bani au si ce ne permitem si eram modest in cereri, aveam un telefon mediu, niste haine ok sa ies cu o fata in parc, etc, si tot timpul am tinut cu casa.
Tata si-a deschis o firma cand aveam vreo 16 ani, tot modest am fost.De la 18 ani am inceput sa-l ajut si sa ma implic total, acum am cardul meu legat la contul firmei si pot sa iau orice vreau eu, dar e bine sa fi chibzuit.
Apropo mi-am luat in vara un LG Optiumus 3D cu 700 ron la abonament de 37 de euro pentru ca am nevoie de abonamentul ala, de telefon. ce sa zic ca citesc niste mail-uri pe el si ii tot schimb soft-urile asa de fun, e misto dar chiar nu imi trebuie in mod special.
Prietena mea si-a luat un Samsung galaxy s2 cu 21 de milioane la liber pe banii parintilor ei ca sa se joace pe el... aveti aceiasi minte.

| cristitoader13 a răspuns:

una de 300 400 nu poti sati ei depinde prestigio e foarte buna.

| Zabos_Iulia_1992 a răspuns:

Daca mama ta nu are posibilitatea.inseamna ca nu are rost sa insisti!happy

| AndraBubuyous a răspuns:

Frate! Tu nu iti dai seama ca o tableta(iPad) costa in jur de 20 de milioane si 19 ce romaneasca? Bine face mama ta ca nu-ti ia o tableta.Si daca tot ai zis ca nu esti ''prea''cuminte e si asta un motiv din care nu iti ia. sper ca nu m-ai inteles GRESIT.multumesc.

| RawGrey a răspuns (pentru AndraBubuyous):

Am zis iPad ca exemplu ca sa nu inteleaga telefon cu touch-screenhappy