| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani si as vrea sa ma apuc calumea de jocuri, sa joc ceva mai nou, m-am saturat de pc-ul pe care-l am acum, problema este ca nu stiu ce e mai bine, sa iau piese pe rand sau sa iau pc direct cu tot? Am pc-ul asta de 8 ani, carcasa e urata, dar nu cred ca e o problema laughing bun, eu m-am gandit sa cumpar o placa de baza, pentru ca aceasta pe care o am eu, nu duce mai mult de 1gb vram si mai mult de 4 gb ram. M-am gandit sa iau una noua, sau mana a doua macar, dupa sa iau ramii ( as vrea minim 8 gb), dupa o placa video gtx 1050, dupa un procesor i3 cel putin. Problema e alta. Carcasa asta e cam mica, nu cred ca va avea loc placa de baza sau placa aia video. ( nu vreau neaparat aia, dar vreau ceva de genul cel putin, vreau gaming nu. laughing ) dupa procesorul, sa zicem ca rezolvam, ziceti sa cumpar si carcasa? Prima? Dupa placa de baza si ce mai trebuie, sau incape si pe asta mai mica? Nu vreau beculete neaparat, nu ma incanta neaparat, jocurile sunt baza happy sau. Sa iau unul direct, car ar face mai putin? M-as fi gandit la 3000 lei. Nu stiu daca imi ajung, atat am bugetul. sau sa-mi faceti voi un pc pana in 3000 lei, sa duca gta v, cs go, outlast 2, si ce mai sunt, astea mai noi mai noi, nu pe high, macar pe low laughing daca m-ati ajuta, as fi foarte bucuros. De mult astept momentul in care imi voi face un pc de gaming, decent cel putin

Funda celui care-mi da detaliile necesare. Ce trebuie sa stiu despre componente, sa ma ajute happy sa-mi iau pc cu totul sau piese pe rand? Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| Knu a răspuns:

Nu face greseala sa iei unul gata facut, ca iei "carje", in aceiasi bani in care iti poti face ceva bun. Cel mai bine, recomandat chiar, este sa-l faci pe componente. La 3000 lei iti poti face o configuratie care sa-ti duca LEJER jocurile mentionate pe high. Piesele ar fi de preferat, cand ai bugetul disponibil, sa le iei toate odata. Daca vrei spune-mi si iti pot face o configuratie orientativa care sa se incadreze in bugetul tau.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Knu):

Da, ar fi ok, 3000 lei maxim happy astept configuratia, poate iei funda, am nevoie de un pc decent cel putin, nu sunt pretentios laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar trebui sa te pasioneze examenul de terminare a clasei a VIII-a?
Pe ala trebuie sa tragi acum, si nu-ti mai ramane timp de jocuri si alte porcarii.

| AlexAlx2626 a răspuns:

Dupa parerea mea, un pc bun il faci din piese. Pentru ca iti poti cumpara piese bune. bine, acum conteaza si bugetul pe care il ai. incearca totusi un i7 daca chiar vrei sa ai pc racheta. 16 gb ram. 4gb placa video. hai ca nu e greu. trebuie doar sa ai ambitie. Sper ca te-am ajutat! Baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Tu mereu trebuie sa raspunzi la misto? E problema ta ce teste dau eu? Am vazut ca la multi le raspunzi in misto, nu mai raspunde daca nu ai treaba cu intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Knu):

Mersi, am vazut mesajul. Cu placere pentru funda, mersi mult happy

| Wehrsi a răspuns (pentru AlexAlx2626):

Pentru un PC de gaming bun, nu ai nevoie de i7 neaparat. Si un ryzen 5 e foarte bun. La gaming placa video conteaza mai mult.

| Adrian926a a răspuns:

Sa nu iti eie un pc gata facut, e scamm, cu banii pe care ii dai pe un pc asamblat iti cumperi alt pc pe bucati mult mai bun.

iti recomand neaparat sa iti iei placa video gtx 1060, si un procesor sa zic i3 8100, este un procesor nou nout, bate un procesor i5 7400 la jocuri. ram neaparat 8 gb, pentru ca nu o sa rulezi nimic decent fara 8 gb ram. o sursa de 500w in jur de 200 lei. placa de baza compatibila... ssd de 120gb+ hdd de 1tb

uite placa video https://www.emag.ro/......DY7PX2BBM/

si procesor https://www.emag.ro/......DBMZCNBBM/

crede-ma ca poti rula orice si jocurile care vor aparea in urmatorii ani, garantat 60+ fps pe very high

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul meu nu este dat deloc la misto, este un raspuns foarte real si pertinet,
La varsta asta, ar trebui sa te preocupe scoala si examenul ala care-ti decide viitorul tau, nu joculetele pe computer.
Extrem de imatur raspunsul tau si asta te va costa enorm in decizia de viata, pentru ca nu esti nici macar constient de cat rau iti faci singur acum, tratand problema cea mia importanta din viata ta cu atata dezinteres.
Nu-i nimic, daca tie si parintilor tai nu le pasa la ce liceu vei ajunge si ce vei face in viata, atunci sa-ti fie de bine, ca vei ingrosa randul celor care sprijina copacii, portile si scarile de bloc, spargand seminte si plangandu-se ca nu au de munca, pentru ca nu au nici o calificare.