| Ursu2424 a întrebat:

Am 15 ani. Sunt clasa a 9a la mate-info si imi plac matematica informatica si fizica happy. acum 2-3 luni am inceput sa ma intersesz de programare pentru ca imi plac adica pot sa spun ca ma atrag. M-am uitat peste cateva limbaje de programare si m-am oprit la java ( imi pare cel mai usor laughing ). Am inceput sa studiez acest limbaj si pot sa spun ca il inteleg. A fost mai greu la inceput dar acum merge bine. Dupa ce ma descurc in java ( adica sa fac ceva aplicatii simple) ce sa mai învăț? Sau cu ce sa combin java? Si mai am o intrebare. Peste un an poate doi pot sa ma angajez undeva? Adica pentru experiență. Aș avea sanse? Pot sa spun ca sunt responsabil si ca vreau sa ma țin de programare mai departe.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca esti la liceu la mate info nu faci programare la scoala?

din punctul meu de vedere Java este probabil cel mai nepotrivit limbaj sa inveti programare, e complex, e orientat obiect si nu prea te ajuta sa intelegi lucrul low level cu memoria.

Dupa ce o sa faci ceva aplicatii simple... va trebui sa faci aplicatii complexe. Nu poti spune ca te descurci intr-un limbaj de programare pana nu lucrezi la un proiect serios, macar 10.000 linii de cod. Lucrand la un asemenea proiect ai sa afli care e urmatorul pas si de ce ai nevoie in plus

Si nu, nu prea ai sanse la angajare inainte de 18 ani in domeniu, piata e destul de tehnica si se cauta oameni pregatiti, iar in tara exista destui astfel de oameni

| Ursu2424 explică (pentru suntserios):

Treaba e ca profu' nu prea se ocupa de noi. Dar mersi pentru sfat!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de java, mai bine inveti baze de date, c++, c sharp, te bazezi si pe php, html 5, xhtml, si apoi te duci la nivelul urmator.
Vorba lui suntserios, nu ai cum sa spui ca stii suficient de bine ceva, sau ca poti sa faci ceva maret. De la 100-500-1000 linii, pana la 10k linii de cod, mai ai ceva de mancat, abia atunci poti spune ca esti pregatit pentru ceva. Iar job-uri pana al 18 ani, idem, nu se gasesc, doar tabere de vara si chestii de genul acesta, concursuri la informatica, daca te vede profesoara ca lucrezi mult, si ca, daca iti da ea ceva de lucru si el faci bine, si mai faci tu inca un program pe langa, putin mai complex, parca ii sare in ochi ca ai o sclipire in domeniul acela.

| Plesescu_Johny_1973 a răspuns:

Da, poti sa te angajezi, daca esti in domeniul IT (ma gandesc ca da ) primul job care mi-a venit in minte pe domeniul tau a fost game tester, ubisoft cauta mereu persoane de genu sau sunt anumite firme care cauta persoane cu specializare ca a ta, in alte tari salariile sunt scumpe ca game tester dar in Romania nu prea urca peste 1500, 1600lei din cate stiu eu, depinde. Succes