| MariusMarin123 a întrebat:

Am 2 boxe de podea Magnag Monitor Supreme 1002 (4-8ohmi) legate la un receiver Sony STR DH 590 (8-16ohmi) acum le-am legat in serie pentru a creste impedanta boxelor din cauza ca se incalzea foarte tare receiverul insa acum nu mai au aceeasi putere.
Cum as putea rezolva problema?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. O boxa NU poate avea impedanta variabila, de 8-16 ohmi. Ori este de 8 ohmi, ori este de 16 ohmi.

2. Amplificatorul are puterea audio maxima de iesire de 5 x 145 W = 725W, ceea ce inseamna o putere electrica consumata cel putin dubla, adica 1.5KW.
La o asemenea putere este evident ca statia se incalzeste ca un radiator electric. toata puterea electrica consumata se transforma in sunet si in caldura (in functie de randament).

3. Puterea disipata pe un difuzor este U^2/Z. Daca se leg doua difuzoare in serie, puterea lor disipata va fi (U/2)^2/Z * 2 = (U^2/4) Z * 2 = U^2/4Z * 2 = U^2/2Z, adica JUMATATE din puterea cu un singur difuzor legat.
Evident, cealalta jumatate se va disipa sub forma de caldura.
(U - tensiunea semnalului de iesire audio de la iesirea amplificatorului, Z - impedanta unui difuzor /boxe)

Daca doresti sa nu se incalzeasca prea tare amplificatorul, atunci:
- foloseste boxe cu putere RMS de minim 250W, cu impedanta intre 8-16W, identice, pe fiecare canal
- polarizarea corecta este obligatorie
- daca statia nu dispune, poti monta ventilator suplimentar pentru ajutarea racirii

| MariusMarin123 explică (pentru Bula):

Am auzit ca ar fi o varianta sa pun o rezistenta, merita?

| Bula a răspuns (pentru MariusMarin123):

Rezistenta trebuie sa fie de putere mare (cat difuzorul), dar pe el pierzi si mai multa putere, fiindca se disipa sub forma de caldura.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Magnat se numesc boxele nu cum ai zis tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Uita te ce boxe foloseste amplificatorul ohmi wați, numai fă improvizatii ca arzi finalii in statie, scoate le si lasa le cum erau nu le lega tu in serie, dar nu il da tare, ca de aia se incinge, ca boxele posibil sa fie mai mari ca puteri decat are el nevoie.