| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

Salut, am 2 monitoare si sunt curios cum pot face ca atunci cand deschid ceva pe monitorul 1 sa se deschida pe 1 nu pe 2 si nici invers, adica sa apas pe ceva pe ecranul 2 si sa se deschida pe 1?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

"nu prea" ai cum sa faci asa ceva, si pun accent pe "nu prea"; monitorul in plus il dai pe extend/duplicate; pe duplicate logic ca nu te-ajuta, pe extend e o prelungire, deci iar nu prea ar avea cum; ar fi "in teorie" posibil, doar daca stai sa programezi, si sa rulezi aplicatiile printr-o anumita "comanda" in plus, gen, cand deschizi executabilul, dai doar dublu click pentru monitorul 1, si ca sa se deschida in monitorul 2 ii dai si-un enter sau ceva de genul. Exista totusi soft-uri ce-ti permite sa rulezi diverse sisteme de operare simultan pe un ecran https://www.youtube.com/watch?v=D9u1vX-pvLs poate daca te bagi in codul sursa, ti-l modifici si "cine stie ce iese". Poate vine altcineva cu o "solutie" mai buna.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru CM7YRE):

Ma gândeam ca poate windosul are o soluție simplă si o ratez eu, multumesc

| CM7YRE a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Ce explici tu mai sus ar fi putin "diferit"; incearca; pune-ti monitorul pe extended, si fa doua iconite, o scurtatura pentru/pe primul monitor si una pe a doua; apoi deschide-le pe rand si vezi unde se deschid; daca nu merge, in maximum de caz o sa poti deschide un program (nu acelasi program) in diverse "monitoare"; gen, firefox pe primul si chrome pe al doilea.

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Am facut efortul de a citi de 3 ori intrebarea ta si pe cuvant ca nu reusesc sa inteleg ce vrei.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru flixbuster):

Adică, vreau sa deschid chromul spre ex pe monitorul 2, apas pe ionița de pe monitorul 2, pornește pe 1 si trebuie sa l trag pe 2.