| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 2 tablete nefuctionabile si nu mai am nevoie de ele.
Exista un centru unde le pot da contra cost?

6 răspunsuri:
| Neutrull a răspuns:

Da

| Elimat a răspuns:

Le poti da fara contra cost pe olx gratis

| GdX a răspuns:

Scoate-le la vanzare pe olx cu o suma modica. Spui ca nu sunt functionale si le vinzi pentru piese.

| Violleta2022 a răspuns:

Nefiind functionale, poti sa le arunci, ca nu ti le cumpara nimeni. In plus, nu cred ca esti o persoana atat de josnica, incat sa vinzi un lucru defect, bucurandu-te de bani si necazul altuia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu dar e pacat de elelaughing Imi pare rau ca nu exista un centru de reciclare macar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

In principiu, toate centrele care vand aparatura electronica, ar trebui sa aiba si centre de reciclare. Intreaba!
In occident asa procedam, ducem telefoanele vechi sau tabletele vechi, la centrele telefonice existente, care au intr-un colt de magazin, un dulap cu geam, unde le arunci tu. cand se incarca, vin cei care colecteaza electronice si le ridica.
La fel se recicleaza si cutiile de cerneala/tus/ink de la printere, sau bateriile de aparatura electrioca si electronica, uzate.
Bateriile de masini uzate, se duc la cei care le vand noi, care au obligatia sa colecteze pe cele vechi, chiar daca nu cumerpi baterie noua de la ei.
Am inteles ca, si in Romania sunt acum aceste standarde, asa ca, intreaba pe la magazinele care vand tablete, daca nu colecteaza si pe cele uzate.