| LilTunechi a întrebat:

Am aceasta placa de baza: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h61m-ds 2/
Cine se pricepe!
As vrea in primul rand sa stiu daca pot pune o placa de sunet(din cate am vazut nu am slot dar totusi va intreb) si daca se poate(chiar si din aceea pe usb) vreau sa stiu daca cele sub 50 lei au un impact important(claritate bass puetere) a sunetului
Adica daca imi pun o placa de sunet sub 50 lei se va cunoaste o diferenta (claritate si volum) la sunet sau este de ajuns placa integrata de sunet din placa de baza precizata mai sus?
O sa folosesc un sistem 2.1 Genius(nu foarte pretentios...38W in total)
Raspuns va rog:o3

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa pui o placa mai scumpa pe USB sau pe slot PCI-e 1 (alea mici si albe).
Uite pe PCI-e1: http://www.emag.ro/placi_sunet/filter/interfata-f81,pci-e-v149/c
Uite pe USB: http://www.emag.ro/placi_sunet/filter/interfata-f81,usb-v150/c

| LilTunechi explică (pentru Salontanul):

Mersi dar nu am bani decat de sistem dar aveam in jur de 50 de lei si am vazut ca erau ceva palci in pretul asta si de asta intrebam daca se cunoaste sunetul sau este buna si placa integrata pe care o am in cea de baza...

| Salontanul a răspuns (pentru LilTunechi):

Nu sunt placi asa de ieftine pe alte sloturi. Daca aveai PCI simple era alta treaba.

| LilTunechi explică (pentru Salontanul):

Da acum inteleg dar mai sunt 2-3 pe usb sub 50 alea dau o diferenta in bine fata de placa integrata?

| Salontanul a răspuns (pentru LilTunechi):

Nu cred.

| LilTunechi explică (pentru Salontanul):

Bine atunci mersi m-ai scapat din a consuma 50 de lei degeabahee hee

| taken a răspuns:

Nu cred ca vei simti vreo diferenta.
Pui o placa de sunet de 600-800 lei si un sistem de boxe performant si vei vedea diferenta.
O placa de sunet de 40-50 lei cumperi doar daca ai probleme cu placa de sunet incorporata in placa de baza.
Placa ta de baza este micro ATX si are doar o mufa PCI E x16, ai putea pune asa ceva:
http://www.pcgarage.ro/......xpress-x1/
Dar dupa cum vezi depasesc 50 lei.

| Salontanul a răspuns (pentru taken):

Aloooooooooooooo! Daca nu te pricepi stai pe tusa. Ala este PCI-e x1 nu x16. Este din acela mic (3-4 cm) alb si impartit in doua parti egale. Acolo unde ai dat link-ul scrie dar mai trebuie si citit.

| taken a răspuns (pentru Salontanul):

Aloooooooooooooooooooooooooooooooooo.
Am spus ca are o singura mufa x16, in care bineinteles pune placa video si i-am aratat ca poate pune intr-o mufa x1.Eu am dat la filtru PCI E x1.
Aloooooooooooooooooooooooo,intelegi?

| Salontanul a răspuns (pentru taken):

Ai fi dat tu filtru dar trebuia sa-i si explici omului de ce. El vezi bine ca nu se pricepe. Tu ai vorbit in raspunsul tau numai de PCI-e x16. Nu crezi ca e cam putin cand explici cuiva care nu stie?

| taken a răspuns (pentru Salontanul):

Da,da,am inteles.

| Salontanul a răspuns (pentru taken):

Ok. La Multi Ani! happy

| taken a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc,la fel si tie.

| LilTunechi explică (pentru taken):

Fratilor nu va certati din cauza mealaughing mersi amandurora pentru raspunsuri un an nou fericit si sa fiti fericitihee hee

| LilTunechi explică (pentru Salontanul):

Nu este ca nu am pricep doar ca nu am avut de-aface cu palci de sunet ma bazez pe componentele mai importante si nu am mai avut tangente cu palcile de sunet si de asta la palca pe care o voiam avea intrare pentru PCI si eu am oar PCI express si de asta nu imi explicam stii pentru ca PCI ii mare(gen slotul pentru video) si PCI express ii mic acu am itneles ca sunt de mai multe tipuri si din pacate cele pe pci express sunt mai scumpe dar o sa raman la cea integrata si cu sistem nou si sper sa fie ok mersi mult:d