| Andrei20167 a întrebat:

Am acest calculator: https://mediagalaxy.ro/......70d-ubuntu
Dupa cum puteti vedea are un procesor AMD A8-6600K, dar o placa video slaba. In primul rand, placa de acum e integrata, iar eu vreau una dedicata. Se poate pune si una dedicata in el? Este necesar s-o scot pe cealalta?
Si ce placa video imi recomandati intr-un buget de maxim 1000 de lei(pentru a merge jocuri de tip GTA V, Fortnite, CS:GO foarte bine)?

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ne pare rau!

Constelatia asta nu e din galaxia noastra. Mai bine te intorci pe MediaGalaxy.

| Superior a răspuns:

Salut,ar fi necesara si o sursa caci ma indoiesc ca cea actuala ar duce. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3222668/

| Superior a răspuns:

OK,aparent http://myria.ro/......buntu.html este PC-ul tau. Ce sa zic... as schimba si carcasa sa ma asigur ca incape placa video https://www.pcgarage.ro/carcase/floston/blue-defender/

| alexboss2020 a răspuns:

Acest procesor il am si eu acum(este PC-ul meu vechi) si ca sa stii placa video din el nu poti sa o schimbi deoarece este integrata dar poti adauga una! Iti recomand un gtx 1050 ti!

| Andrei20167 explică (pentru alexboss2020):

Pai asta intrebam, daca pe langa aia mai pot baga alta altundeva. Si cat costa gtx 1050 ti?

| Andrei20167 explică (pentru alexboss2020):

Si cum o pot adauga? Ma duc la ei? Dacă o adauga imi pierd garanția? Am luat pc-ul de la Media Galaxy.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Andrei20167):

Daca este gata facut, poti pierde garantia!

| IMihaitza a răspuns:

Placa video integrata inseamna ca procesorul o are in el de acolo si numele de placa video integrata. Se poate pune o placa video dedicata, doar daca ai slot pciEX, se gaseste in partea stanga la,, baza''placi de baza, o placa video pana in 1000 lei e gtx 1050 ti. Sper ca te-am ajutat si bafta

| albastrel123 a răspuns:

Https://www.vexio.ro/......sc-gaming/

https://www.vexio.ro/......5-128-bit/

Linkul tau nu mai este valabil si nu putem vedea configuratiile pc-ului tau...mai exact puterea sursei necesara primei placi video pe care ti-am pus-o aici care este de 300w.

| Andrei20167 explică (pentru albastrel123):

Uite:
Procesor
Tip procesor AMD A8
Producator AMD
Model procesor 6600K
Nuclee fizice 4
Nuclee virtuale 4
Frecventa procesor (GHz) 3.9
Frecventa maxima procesor (GHz) 4.2
Cache (MB) 4
Tehnologie 32 nm
Procesor grafic integrat Radeon HD 8570D
Placa de baza
Chipset A58
Sloturi 1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1
Sunet integrat 5.1 CH HD Audio
Memorie RAM
Capacitate RAM (GB) 8
Tip memorie DDR3
Frecventa (MHz) 1600
Memorie maxima (GB) 32
Sloturi de memorie 2
Slot 1 4 GB
Slot 2 4 GB
Stocare
Capacitate HDD (GB) 1000
Interfata SATA 3
Viteza de rotatie (RPM) 7200
Placa video
Procesor video AMD
Model procesor Radeon HD 8570D
Tip placa video Integrata
Multimedia
Difuzoare Nu
Microfon Nu
Tip unitate optica DVD-RW
Viteza de scriere 24x
Comunicatii
Bluetooth Nu
Retea integrata Gigabit Ethernet
Porturi
PS/2 2
USB 2.0 4
RJ-45 Da
VGA Da
Iesire audio Da
Intrare microfon Da
Software
Sistem de operare Ubuntu
Informatii suplimentare
Putere sursa (W) 500
Accesorii incluse Tastatura, mouse optic, manual de utilizare, cablu alimentare
Tip carcasa Mid Tower
Garantie
Garantie de conformitate 2 ani
Garantie comerciala Conform certificatului de garantie emis de producator
Altele
Dimensiuni (L x A x I cm) 17.5 x 35 x 40.8
Culoare Negru
Greutate (kg) 8.5