| Andrei20167 a întrebat:

Salut, am acest pc: http://myria.ro/......buntu.html
Eu doresc sa adaug in el o placa video, dedicata, un GTX 1050 TI. El are acum una integrata. Se merita? Ar suporta procesorul sau alte componente placa video? Se poate strica Procesorul? Imi recomandati alte plăci video?

9 răspunsuri:
| EusebiuPWN a răspuns:

Salut, da, o sa poti monta placa video. Insa, procesorul tau e destul de slabut, si nu o sa te poti bucura de adevaratul potential al placii video, iti recomand sa mergi pe un 1050 simplu. Pe langa asta, cei de la myria nu ofera detalii despre sursa, e posibil sa ai o sursa de calitate slaba, si sa fii nevoit sa schimbi sursa in cazul in care sistemul nu vrea sa porneasca. Insa 1050 nu e o placa care consuma mult, e posibil sa functioneze totusi.
Ca sa-ti faci o idee, uite aici o comparatie intre procesorul tau mai nou cu o generatie, si un banal g4560, ambele avand un 1050ti., dai skip la jocuri.
https://www.youtube.com/watch?v=SWv33tOupWU

| marian37 a răspuns:

Este un pc slab. Daca ne spui un buget iti putem recomanda alt pc, mai bun.

| Andrei20167 explică (pentru EusebiuPWN):

Are sursra de 500 W. Nu imi permit sa schimb acum și procesorul. Dar tu ce zici? Ar merge mai bine decât acum cu Un Gtx 1050 Ti? Chiar vreau sa ma joc Fortnite, Cs, Sims 4 și Gta 5. Macar pe medium sa aiba 40 fps.

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Andrei20167):

Degeaba scrie 500w, daca nu ofera si alte informatii. Insa, daca vrei sa faci totusi achizitia, iti propun sa mergi pe un 1050 simplu, nu TI. Pentru ca chiar daca ai lua un 1050 ti, o sa se comporte tot ca un 1050, pentru ca procesorul il trage in jos, deci nu merita diferenta de pret dintre 1050 si 1050ti. Incearca sa gasesti cel mai ieftin 1050 pe care il gasesti, am achizitionat chiar eu acum doua zile un 1050 de la palit cu un singur ventilator, la 600 de lei, azi trebuie sa-mi vina, dar din pacate nu mai e in stock sa-ti dau un link.

| Andrei20167 explică (pentru EusebiuPWN):

Si ar merge bine cu GTX 1050? În cate fps are merge jocuri gen Sims 4 cs go fortnite?
Mai precizez odată am un procesor amd a8 6600K HD

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Andrei20167):

Esti absurd, de unde sa stiu in cate fps-uri iti merge tie? Dar da, 1050 ruleaza fara probleme titlurile mentionate, cu niste setari corespunzatoare. Ti-am zis, nu merita sa-ti iei 1050 ti, pentru ca te trage oricum procesorul in jos, asa ca mai bine iei un 1050 simplu.

| marian37 a răspuns (pentru Andrei20167):

Scrie pe Google " a8 6600k+gtx 1050 *jocul pe care il vrei" si gasesti.

| Andrei20167 explică (pentru marian37):

Mersi. Tu ce zici? E o combinatie buna de procesor si placa video?

| marian37 a răspuns (pentru Andrei20167):

Una din cele mai proaste combinatii. La fel cum a spus si băiatul de mai sus, procesorul este slab si iti va trage in jos tot sistemul. Daca te gandesti sa faci ceva pe viitor, mai bine ai strange bani, ai vinde pc-ul actual si ti-ai cumpara ceva ce poti upgrada foarte usor cand ai nevoie. Daca vrei sa te joci un an, doi, ia 1050-ul.