| Ovidiu4700747 a întrebat:

Salut, am achiziționat astăzi o placă de bază Asus H110M-K la asta spune format mATX și o sursă inaza rocky 500w este de tip ATX, în concluzie aceste componente merg împreună bine sau o să am probleme?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Am facut putin research pe net,
pe forum la linustechtips
scrie ca e ok chipsetul H110 pentru placi video precum GTX1050

16 linii PCIe 2.0 ajung pentru GTX 1080 fara sa o limiteze, asa ca 6 ar trebui sa ajunga pentru GTX1050.

Cu sursa nu vei avea probleme, dar pe viitor cand o sa-ti faci un sistem mai puternic, nu te mai arunca la nume din acestea.
Sursele sigure incep cu Sirtec, si se continua cu EVGA, Corsair, Cooler Master, Antec, BeQuiet, Phanteks, Seasonic, Silverstone...
Tot bune/acceptabile sunt si Gigabyte, Asus, Thermaltake, Chiftec, Cougar.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce procesor vrei sa folosesti impreuna cu componentele?

O sa pui si o placa video? Ce model?

Ar fi 2 probleme in principiu, dar nu chiar strigatoare la cer:
1) Chipsetul placii de baza, si anume H110
este destul de slab, si nu are ce trebuie pentru o placa video mai puternica
(ar trebui sa aiba 16 lane-uri (linii) PCIe 3.0 ).

Are doar 6, de generatie mai veche PCIe 2.0.

https://en.wikipedia.org/......l_chipsets

Daca planuiesti sa pui doar o GT1030, sunt oarecum suficiente cele 6 lane-uri.
Daca doresti o GTX 1050, GTX 1650, sau mai mult, nu prea e ok placa asta (si nici o alta din acelasi chipset H110).

2) Sursa e cam slaba, mai ales daca planuiesti sa pui un procesor si o placa video mai puternica.
Si cand spun slaba, ma refer in primul rand..si mai ales, la brand. (La surse conteaza brandul mult mai mult decat poti crede).
Nu doar ca brandurile cu nume indoielnic si care nu lucreaza cu integratori consacrati (cei care produc electronica) nu scot cifrele inscrise pe eticheta (nici wattajul, si nici amperajul necesar pe linia de 12V din care se alimenteaza procesorul si placa video), insa ca "bonus", contin condensatori ieftini chinezesti, si alte integrate de slaba calitate, care de multe ori la un load mai mare, pot povoca un dezastru.
Modulul de filtraj nu e construit cu suficienta atentie la modelele necunoscute si ieftine (acesta, impreuna cu VRM-ul placii de baza, se ocupa cu livrarea tensiunilor potrivite catre procesor si placa video ).
Am patit personal cu 2 surse de-a lungul timpului. Una dintre ele a fost cumparata de 4 luni si s-a ars din senin la pornire. Putea foarte bine sa arda tot in calculator, dar am avut noroc.

**************
mATX (microATX) de la placa de baza nu are treaba cu sursa, este un standard de marime, forma, si reglementeaza si gaurile de prindere ale placii de baza in carcasa.
Ca sa o poti monta, trebuia ca in specificatiile CARCASEI tale sa apara printre altele, si mATX (microATX).

Denumirea ATX de la sursa, reprezinta tot un standard de forma si marime (si nu numai, dar sa nu intram in detalii).
Tot la carcasa trebuie sa te uiti daca suporta SURSE cu standard ATX.
(mai exista surse cu standard SFX, TFX,
surse de server, sau surse in format proprietar (acestea au diferite forme nestandardizate, se folosesc in unele PC-uri preasamblate de marii integratori: HP, DELL, etc).
Toate acestea nu se potrivesc in carcasele normale care accepta doar surse ATX)

| Ovidiu4700747 explică (pentru NLS):

Salut, vreau să folosesc un i5-6402P cu 1050ti de 4GB OC. Crezi că este ok?

| Ovidiu4700747 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult.

| NLS a răspuns (pentru Ovidiu4700747):

Am facut putin research pe net,
pe forum la linustechtips
scrie ca e ok chipsetul H110 pentru placi video precum GTX1050

16 linii PCIe 2.0 ajung pentru GTX 1080 fara sa o limiteze, asa ca 6 ar trebui sa ajunga pentru GTX1050.

Cu sursa nu vei avea probleme, dar pe viitor cand o sa-ti faci un sistem mai puternic, nu te mai arunca la nume din acestea.
Sursele sigure incep cu Sirtec, si se continua cu EVGA, Corsair, Cooler Master, Antec, BeQuiet, Phanteks, Seasonic, Silverstone...
Tot bune/acceptabile sunt si Gigabyte, Asus, Thermaltake, Chiftec, Cougar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca e buna pentru ca pot sa aiba connectori diferiti