| sorinel22 a întrebat:

Salut, am achiziționat de curând ul Asus k56cm I5 si nu stiu ce are procesorul este d 1. 7ghz dar merge la 800mhz. De ce? Am instalat toate driverele, am reinstalat si windowsul, degeaba. Poza cu detaliile si cu CPU-z http://m.imgur.com/4nBNzRm

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Pentru că acel procesor își reglează tactul în funcție de încărcare, pentru a face economie de curent și pentru a reduce disiparea de căldură.
Bagă un program „greu" și rulează în paralel testele.
Plus setarea din sistem, la power saving, să fie pentru viteză - nu pentru economie de curent. Să vezi atunci ce frecvență mare vei găsi la clock!
Verifică de asemenea și în BIOS - să nu ai vreo limitare la frecvență sau multiplicator.