| Voicu_Gaby_1991 a întrebat:

Salut,
Am achiziționat de nou un Laptop Laptop Gaming Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0, Intel® Core™ i7-9750H, 8GB DDR4, SSD 512GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Free DOS.
Și nu-i găsesc driver-ul placii video, am descărcat și o grămada și îmi spun ca nu sunt compatibile.
Dacă îmi puteți fi de ajutor voi fi recunoscător către voi.

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca ai descarcat o gramada inseamna exista, doar ca nu se potrivesc, vezi sa mearga si cu ce sistem de operare ai pus pe el, pe cati biti etc. scrie la drivere cand le descari.

| NLS a răspuns:

Https://www.geforce.co.uk/drivers/results/157151

Version 442.19 - WHQL
Release Date Mon Feb 03, 2020
Operating System Windows 10 64-bit
Language English (UK)
File Size 529.54 MB

Acesta e driverul, am bagat eu termenii de cautare...
E acelasi cu cel indicat de SilviaD.

Si exact cum ti s-a zis, daca nu merge, intra in BIOS si dezactiveaza placa video integrata.

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Acesta este driverul pentru placa ta video, direct de la Nvidia: https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/156781/en-us

Dacă acesta nu merge, vezi ca nu cumva să ai placa video dedicată blocată de vreo setare în BIOS Setup.

| GPA a răspuns:

Hai să vedem care e problema.

Prima dată intră în bios(F2/F10/F12/Del) și spune-mi dacă găsești opțiune "Chipset configuration/Video configuration/Display adapter"? Dacă găsești setarea, comută de pe IGPU pe DGPU sau PCI-E DGPU.
Caută opțiunea "Secure boot" și seteaz-o pe "Disable"
Intră în sistem și folosește GeForce Experience : https://www.google.com/......https?/url Instalezi, te loghezi sau îți faci un cont și verifici dacă sunt update-uri disponibile. Selectezi, după ce update-ul se descarcă "Clean install" și aștepți să se instaleze placa video :)
După instalare vei da un restart.

| Bariel a răspuns:

Ai incercat 3d chip?