| Maty1111111 a întrebat:

Salut. Am achizitionat de pe olx laptop ul Laptop Gaming Lenovo IdeaPad 3 15ARH05 cu procesor AMD Ryzen 5 4600H pana la 4.00 GHz, 15.6", Full HD, 16GB, 512GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Free DOS, Onyx Black care inca este in garantie, fiind cumparat in aprilie de pe eMAG de la resigilate. Problema e ca la meetinguri, navigat pe internet are lag si nu imi dau seama daca e vreo problema software sau hardware sa il pot returna. Vreo idee ce ar putea avea? Am vazut pe eMAG ca s-a mai plans cineva de procesul asta 4600h care i-a facut probleme la doua laptopuri diferite. De asemenea, aveti idee daca trebuie sa iau legatura cu vanzatorul ca sa il trimit la reparat atata timp cat in contul meu eMAG nu apare produsul in lista de comenzi?

Răspuns Apreciat de Editori
| denisTiky a răspuns:

Incearca sa-i pui winows-ul din nou. Daca nici asa nu se rezolva problema atunci s-ar putea sa fie ori de la internetul tau, ori de la ceva componente ale calculatorului(placa de retea/placa de baza). Iti recomand sa mergi spre exemplu la un prieten acasa si sa testezi si de acolo cum merge internetul sa iti poti da seama daca e problema de la internetul tau sau de la calculator.

Mai poti incearca sa descarci un joc mai pretentios, gen gtav sau snowrunner sa vezi daca are lag. In teorie nu ar trebui sa fie probleme de lag la setari medium-high, daca sunt, atunci s-ar putea sa fie afectate ceva componente din calculator si ti-as sugera sa il dai inapoi sau sa vezi care e problema exacta si sa o repari daca e avantajos la pret.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Am avut in mana un laptop cu 4500H, de la un coleg, - i-am instalat windowsul.

Mergea ireprosabil, nici vorba de vreun lag.

Reinstaleaza Windowsul si driverele, de pe site-ul producatorului.

Daca totuși are lag, urmareste temperaturile, cu Gpu-Z (indica si temperatura procesorului, vezi tab-ul Sensors).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa aiba lag. E de la programe si windows, nu stii tu sa il folosesti.