| AmarruShakur a întrebat:

Am achizitionat recent un laptop Lenovo legion y740 15irhg, procesor i7-9750h, placa video rtx 2060 6gb. Intrebarea mea este de ce isi ia foarte mult procesorul la jocuri fara sa il dau pe best performance, daca este cuplat la 100% cpu power asa cum vine din fabrica si asa cum ar trebui sa ruleze? Am 90 grade temperatura CPU cu spikeuri pana in 99. T junctionul este de 100... Se duce in 90 grade cu CPU Usage de 25-40% in jocuri si 4ghz frecventa. Daca ii modific puterea la 99% din power options, nu isi mai ia overheat, mergand cu o temperatura maxima de 72 grade, 50-65% CPU Usage, frecventa max 2500 ghz si fara nicio scadere de performanta in jocuri. Repet, asta nu in best performance, ci in varianta de mijloc, intre baterie si performanta. Daca ii dau best performance, tot isi ia overheat si ii sare frecventa la 4 ghz. Precizez ca am un cooling pad promate airbase 3, 4 ventilatoare la 1200 rpm, astfel ca temperaturile mentionate sunt cu cooling padul activ la putere maxima. Am sunat la Lenovo si nu pot schimba eu pasta termoconductoare fara sa pierd garantia. Am testat laptopul in The Witcher 3 pe ultra high, GSync si am scos 60 frames constant cu setarea de 99% power la CPU si in AC Odyssey ultra high, cu 50-60 frames si 60-72 grade constant la aceeasi setare de CPU. Daca ii dau 100%, se duce in 90-95 grade si nu creste performanta sau nu suficient cat sa sesizez. Care ar fi problema? S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Uita-te la un guide de undervolting. asa merg procesoarele de laptopuri din pacate.

https://youtu.be/wvmJhoLYoC0

| AmarruShakur explică (pentru peperonies):

M-am uitat, treaba e ca nu vreau undervolting. M-am uitat la multe benchmarkuri si nu li se duc temperaturile chiar asa. In plus, am observat ca am intre 40-60 fps pe GTA V ultra, 1920x1080, in timp ce unii la care m-am uitat pe Youtube cu o placa video mai slaba, de exemplu GTX 1660, au 140+. Ceva nu e in regula si nu stiu ce, nu ii dau de cap.

| peperonies a răspuns (pentru AmarruShakur):

Au deja undervolting facut si de aia.

| AmarruShakur explică (pentru peperonies):

Am mai pus o intrebare, daca te poti uita si la aia si ma poti ajuta cumva...