| ciu4g a întrebat:

Am achiziționat si eu un laptop de la Asus acum aproximativ o luna mai exact Asus tuf si are niște sunete enervante mai exact.
-Un bazait care mereu exista dar devine foarte tare când întru într-un joc.
-are un sunet ciudat la pornirea ventilatoarelor
-si un sunet ca si un pocanit din interior în timpul jocului.
Si mai are câteodată un palpait pe ecran mai exact palpaie imaginea.
În rest totul pare sa fie normal.
Va rog frumos sa îmi spună dacă se pricepe cineva!
Chiar nu stiu ce sa fac ca daca il duc la garantie posibil sa nu il primească deoarece nu cred ca are o defecțiune decat acele sunete.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce model e?
O prietena si-a luat TUF, se joaca BDO, Photoshop si alte chestii de la Adobe, si e foarte silentios.
Acele zgomote provin cel mai probabil de la ventilatoare,
Ai enumerat si bazait, dar coil noise atat de deranjant nu are cum sa fie.
In alta ordine de idei, banuiesc ca HDD nu are, sau daca are, nu rulezi jocurile de pe el.

Vezi daca nu poti schimba panta turatiei ventilatoarelor in bios, dar din cate stiu, chiar daca nu sunt setate sa porneasca la pornirea laptopului, tot intra in functiune pentru cateva secunde.
Deasemenea, mai redu putin turatia, si vezi cum sunt afectate temperaturile.

Sfatul meu e sa il trimiti oricum inapoi.

Palpaitul acela nu e de fapt back light bleeding?

| ciu4g explică (pentru NLS):

Salut, da are coil noise (coil whine) se face simțit când intru intr-un joc nu este chiar atat de deranjant, cel mai dernajant este un pocanit pe care il face si când este pornit si când este oprit. Silențios este, pentru ca am avut si un nitro 5 si era destul de gălăgios.
Acel palpait este imaginea laptopului cumva tremura dar uneori se intampla nu mereu. O sa iau în calcul sfaturile tale, de obicei are in jur de 80-85 de grade pe procesor si 70-75 maxim pe placa video.
HDD nu are are SSD dupa cum am zis nu știu dacă este un motiv de schimbat pentru ca el functioneaza normal.

| NLS a răspuns (pentru ciu4g):

Eu l-as trimite inapoi, descriind exact toate problemele in amanunt.
Desi nu e foarte deranjant, nici normal nu e, pentru un laptop Asus, si nu e vorba de brand, cat de pretul platit.
Nu stiu cum se face, dar in ultimul an, am auzit cam multa lume plangandu-se de produsele Asus, fie placi de baza si video, fie surse, laptopuri sau monitoare.

Fratele meu are placa de baza Asus, e multumit de performanta ei, dar nu ii merge bine sunetul, pe digital (prin jack merg toti satelitii, prin digital doar 2).
Nu e caz singular, am mai vazut pe net problema si la altii.

| ciu4g explică (pentru NLS):

Da,o sa il trimit la garantie poate a-și găsi rezolvare.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca este de la acel joc, odata ce singur spui ca devine tare, acnd pornesti acel joc.
Nu mai juca acel joc, si nu mai ai de ce sa te enervezi.

| ciu4g explică (pentru Violleta2022):

Nu e neapărat de la acel joc problema este si in timpul browsingului si vizionarea de videoclipuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ciu4g):

Pai tu singur ai spus ca il auzi tare doar cand pornesti jocul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trimite-l inapoi si cere unul functional

| ciu4g explică (pentru anonim_4396):

Nu il mai pot schimba eu vreau sa știu problema pentru ca toata faza este ca el nu este defect el doar scoate niste sunete adica procesorul nu trece mai mult de 80 de grade țin sa menționez ca este un ryzen 7 si la placa video a atins maxim 70 de grade el funcționează perfect doar ca nu stiu de la ce provin sunetele astea.