| GoodLuck15 a întrebat:

Am achizitionat un ssd de 120gb.Am si un hdd de 1tb pe care este instalat si sistemul de operare+jocurile si programele.
Problema este ca vreau sa montez si ssd-ul dar sa imi ramana hard-ul ca stocare pentru jocuri si programe iar ssd pentru sistemul de operare.
Cum fac asta fara sa reinstalez windows-ul sau macar sa formatez doar partitia C nu si E unde am jocurile?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Corect. Unii obisnuiesc sa scoata hdd-ul (se scoate cablul de alimentare si de date din hdd) cand fac instalarea windows-ului pe ssd ca sa nu se incurce si sa fie windows-ul instalat corect numai pe ssd. Dupa ce instaleaza windows-ul pe ssd, conecteaza hdd-ul la loc. Daca in bios ssd-ul e setat sa fie inaintea hdd-ului, windows-ul va porni de pe ssd, iar hdd-ul va fi ca un disk suplimentar, se poate formata partial sau total, se pot face partitii, se pot uni partitii.

Daca se instaleaza de pe stick, se intra in bios cu stick-ul conectat la calculator, se pune stick-ul pe primul loc, iar ssd-ul imediat dupa stick pe locul 2. Se reporneste si se instaleaza normal pe ssd.

Daca se nstaleaza de pe dvd, se intra in bios si se pune dvd-ul pe primul loc si ssd-ul pe locul 2 dupa dvd si se face instalarea.

Daca in calculator ramane si ssd-ul si hdd-ul si daca in setari ceva nu e ok, windows-ul se poate instala legat si de hdd si daca se modifica ceva la hdd sau daca se scoate hdd-ul, calculatorul nu mai porneste numai de pe ssd.
Daca se lasa hdd-ul in calculator, in bios trebuie ca hdd-ul sa fie dupa ssd in ordinea de pornire sau si mai bine se scoate de tot din meniul de pornire, de exemplu se pune ssd-ul pe toate pozitiile dupa stick sau dvd in functie de bios asa incat hdd-ul sa nu mai apara deloc ca unitate de pornire.

Indiferent cum s-a facut instalarea pe ssd, cu sau fara hdd conectat, hdd-ul va fi vazut ca un disk, cu partitiile care sunt pe el, se vor putea citi, sterge, modifica datele din partitiile vechi cand e pornit windows-ul de pe ssd, iar daca se pune in bios hdd-ul pe primul loc inaintea ssd-ului, atunci va porni windows-ul vechi de pe hdd daca nu a fost sters prin formatare sau prin stergerea partitiilor si la fel modificand din nou in bios ssd-ul pe primul loc, inaintea hdd-ului, va porni din nou windows-ul instalat pe ssd.

7 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Nu ai cum sa iti copiezi sistemul de operare pe SSD.
ITI TREBUIE reformatat PC-UL tau.
TREBUIE sa iti instalezi pe acel SSD windowsul. si faci partitii pentru HDD PENTRU stocare, muzica. filme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum să copiezi windows-ul de pe HDD pe SSD. Trebuie reinstalat. După ce instalezi windows pe SSD, formatezi doar partiția C. Se formatează partiția doar, nu se șterge (nici nu poți s-o ștergi decât din programul de instalare a windows-ului). Apoi bagi în partiția C jocuri etc. ce vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mai recomand în plus să pui SSD-ul in portul in care a stat HDD-ul, iar HDD-ul îl pui în altă parte. PC-ul meu a refuzat să booteze automat pe SSD până ce am făcut asta.

Apropo ăștia ce au zis că nu se poate, sunteți buți.

| LinxCont a răspuns:

Se poate copia windows-ul de pe hdd-ul de 1TB pe SSD-ul de 120GB, cu conditia ca totalul de date aflate pe partitia C din hdd-ul de 1TB unde e windows-ul sa nu depaseasca capacitatea SSD-ului, deci in jur de 120GB.
La nevoie se poate face o curatare a windows-ului de pe hdd, chiar si dezinstalarea unor programe ca sa incapa apoi pe SSD.
Se poate folosi pentru migrarea windows-ului pe SSD un soft de genul http://www.disk-partition.com/free-partition-manager.html sau
http://www.partitionwizard.com/download.html
http://www.youtube.com/watch?v=ZeiDkwtteQ0

Daca se procedeaza asa, atunci trebuie urmarite setarile care sa prelungeasca durata de functionare a ssd-lui, care se stie ca desi are o viteza mai mare si nu are parti in miscare are o durata de viata mai scurta decat un hdd normal din cauza numarului limitat de scrieri care odata atins nu mai permite scrierea pe ssd in zonele afectate si impune inlocuirea ssd-ului pentru a preveni erorile care apar.
http://www.maketecheasier.com/......windows-7/

Dupa mutarea windows-ului, in bios se trece ssd-ul pe primul loc in ordinea de pornire a pc-ului.
Partitia C si cea mica din fata lui C de pe ddd-ul de 1TB se pot sterge si spatiul ramas se poate adauga partitiei cu date de pe hdd, folosind tot un manager de partitii http://www.disk-partition.com/free-partition-manager.html sau
http://www.partitionwizard.com/download.html

La fel de bine, poate chiar si mai bine e sa se reinstaleze windows-ul direct pe SSD.
Daca se face o noua instalare pe ssd in loc de copiere, avem avantajul ca scapam de problemele acumulate in windows-ul vechi.

Se pune ssd-ul pe primul loc in bios in ordinea de pornire dupa unitatea de dvd sau dupa stick, apoi se instaleaza windows-ul direct pe ssd. Hdd-ul nu va fi afectat cu nimic, iar partitia C cu windows-ul si cea mica din fata de pe hdd-ul de 1TB se pot formata, sterge sau uni cu partitia cu date pentru a forma o partitie unica mai mare, dupa preferinta.

| GoodLuck15 explică (pentru LinxCont):

Ok voi reinstala windowsul asta nu e problema.Deci pun ssd-ul pe primul loc si dupa cum ramane cu memoria din hdd? O pun pe al doilea loc dupa reinatalare sau cum?

| GoodLuck15 explică (pentru LinxCont):

Deci eu fac o instalare de windows pe ssd, iar partiitile hardul-ui unde sunt jocurile si restul raman sau se sterg dupa ce instalez un windows 10 pe ssd?

| LinxCont a răspuns (pentru GoodLuck15):

Raman pe hdd. Ele se sterg numai daca dai comanda de stergere sau de formatare in timpul instalarii windows-ului, deci daca instalezi numai windows-ul pe ssd, tot ce e pe hdd de 1TB ramane nemodificat si nu se sterge nimic.
La instalarea windowsului pe ssd, ca sa nu se amestece cu hdd-ul de 1TB, in bios ssd-ul trebuie pus inaintea hdd-ului de 1TB.
Daca se instaleaza de pe stick, ordinea e stick, ssd, hdd.
Daca se instaleaza de pe dvd, ordinea e dvd, ssd, hdd.

| LinxCont a răspuns (pentru GoodLuck15):

Corect. Unii obisnuiesc sa scoata hdd-ul (se scoate cablul de alimentare si de date din hdd) cand fac instalarea windows-ului pe ssd ca sa nu se incurce si sa fie windows-ul instalat corect numai pe ssd. Dupa ce instaleaza windows-ul pe ssd, conecteaza hdd-ul la loc. Daca in bios ssd-ul e setat sa fie inaintea hdd-ului, windows-ul va porni de pe ssd, iar hdd-ul va fi ca un disk suplimentar, se poate formata partial sau total, se pot face partitii, se pot uni partitii.

Daca se instaleaza de pe stick, se intra in bios cu stick-ul conectat la calculator, se pune stick-ul pe primul loc, iar ssd-ul imediat dupa stick pe locul 2. Se reporneste si se instaleaza normal pe ssd.

Daca se nstaleaza de pe dvd, se intra in bios si se pune dvd-ul pe primul loc si ssd-ul pe locul 2 dupa dvd si se face instalarea.

Daca in calculator ramane si ssd-ul si hdd-ul si daca in setari ceva nu e ok, windows-ul se poate instala legat si de hdd si daca se modifica ceva la hdd sau daca se scoate hdd-ul, calculatorul nu mai porneste numai de pe ssd.
Daca se lasa hdd-ul in calculator, in bios trebuie ca hdd-ul sa fie dupa ssd in ordinea de pornire sau si mai bine se scoate de tot din meniul de pornire, de exemplu se pune ssd-ul pe toate pozitiile dupa stick sau dvd in functie de bios asa incat hdd-ul sa nu mai apara deloc ca unitate de pornire.

Indiferent cum s-a facut instalarea pe ssd, cu sau fara hdd conectat, hdd-ul va fi vazut ca un disk, cu partitiile care sunt pe el, se vor putea citi, sterge, modifica datele din partitiile vechi cand e pornit windows-ul de pe ssd, iar daca se pune in bios hdd-ul pe primul loc inaintea ssd-ului, atunci va porni windows-ul vechi de pe hdd daca nu a fost sters prin formatare sau prin stergerea partitiilor si la fel modificand din nou in bios ssd-ul pe primul loc, inaintea hdd-ului, va porni din nou windows-ul instalat pe ssd.