| Alex_Alexx_2000 a întrebat:

Salut am achizitonat o placa video gigabyte ge force gt 730 2gb ddr3 am pus driverul original de pe CD. Calculatorul recunoaste placa video monitorul functioneaza pot umbla pe el, dar in jocuri cum ar fi ets2 cu grafica pe ultra rangheaza in 10 fps si se vede foarte sters. Ar fi trebuit sa se vada clar si asa sa lagheze. Am incercat sa pun alt driver sa schimb diretixul dar degeaba... Daca ma poate ajuta cineva cu problema asta va multumesc!

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Placa ta video e foarte slaba!
Acum nu stiu restul pieselor, poate te trag si ele in jos!
Uita-te atent la cerinte, si vezi ca gt e inaintea lu gts!
Incearca o rezolutie mai mica, texturile pe low si antialiansing off!
Ia uita-te atent si vezi daca corespunzi => http://www.game-debate.com/....../index.php

| Alex_Alexx_2000 explică (pentru ROB3RT89):

Salut da eu corespund cerintelor. Problema e ca eu inainte am avut o placa mai veche un ge force gt 440 de la zotac. Si am achizitionato pe asta ca a avut un amic de al meu si juca gta 5la grafica aproape la maxim nu ma pricep ft tare la specifacti dar am un habar. http://m.cel.ro/......CsxMTYo-l/

| JackR a răspuns:

Conteaza si ce procesor si cata memorie RAM ai, dar in principiu GT 730 este un "junk". Nu poti sa ai pretentii prea mari (gen setari "ultra"). De exemplu, ETS2 are la configuratie recomandata (asta nu inseamna neaparat jucat cursiv pe setari "ultra") GTX 760, adica ceva de doua ori mai bun decat GT 730.

| Alex_Alexx_2000 explică (pentru JackR):

Am amd athon 2 si 6gb de ram dar cu placa veche mergea si cu asta nu merge nici ata se vede si ft neclara imagine si sacadeaza m-am gandit sa merg la service sa vad acolo ce imi spun nu mai am idei ce ar avea dc merge atat de rau...

| vidiinho a răspuns (pentru Alex_Alexx_2000):

Dezinstaleaza toate driverele ce tin de nVIDIA, si downloadeaza ultimul driver de pe siteul celor de la nVIDIA
Cu acest tool faci clean uninstall la drivere

http://www.guru3d.com/......nload.html

http://www.nvidia.es/Download/index.aspx
La product type selectezi "Geforce"
Product Series: geforce 700 series
Product: geforce gt730
Operating system: aici pui sistemul tau de operare si cati biti are, si dai "Search"
Ultimul driver in acest moment este 390.65, il downloadezi si faci clean install

Ps: driverele de la fosta placa video le-ai dezinstalat?

| JackR a răspuns (pentru Alex_Alexx_2000):

Ziceai ca a avut un GT 440. Pai omule, placa aceea avea o magistrala de memorie (bus) de 128 biti. Placa asta "noua" are una de 64 biti. Adica, viteza de access la memoria video este "la jumate"(14.4 GB/s fata de 28.8 GB/s la GT 440). De ce naiba n-ai cumparat modelul pe 128 biti? (Adica asta: https://www.pcgarage.ro/......28-bit-1/)

| Alex_Alexx_2000 explică (pentru JackR):

Am trimis link gresit e varianta cu 128 bits

| Alex_Alexx_2000 explică (pentru vidiinho):

Am sa incerc multumesc. Da le-am dezinstalat

| vidiinho a răspuns:

Si totusi de ce 730 si nu 1030, care este de cel putin 2 ori mai buna la acelasi pret. Driverul se instaleaza de pe site-ul nVIDIA, selectand modelul placii tale video si sistemul de operare, nu cel se pe CD

In ets2 ca sa-ti mearga cat de cat ok pe acea placa, va trebui sa lasi rezolutia maxima a monitorului in joc, scaling pe 100%, reflection pe medium si textures pe high, restul dezactiveaza-le/debideaza-le sau pe low
Ce procesor ai?

| Alex_Alexx_2000 explică (pentru vidiinho):

Amd athon2 6gb ram ddr 2
Dar cu placa veche mergea ets 2la mediu cu 35-48fps si cu asta noua nu vrea doar cu 17-21 chiar si pe low. Placa asta noua intial ce am mai citit e ft buna dar nu stiu dc merge asa nasol si daca ridic grafica in joc nu se vede mai clar se vede neclar ar trebui sa se vada clar dar sa mearga sacadat daca ar fi placa slaba eu m-am gandit sa fie placa stricata... Asta e modelulhttp://m.cel.ro/......CsxMTYo-l/