| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, am auzit ca uneori sunt preturi gresite la Emag gen de la 1000 de lei la 5 lei. Daca de exemplu comand un procesor de 1200 lei la 5 lei (pretul gresit) cand imi vine dau 5 lei nu?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da, s-a intamplat la fel si in cazul unor telefoane, a fost o eroare si sau dat acele telefoane la un pret mult mai mic, dar sansa sa gasesti erorii de astea sunt rare, cred ca a fost o reclama acolo, se poate ca din asemenea asa zis erori sa castige angajati eMAG care fac asta cu un scop cine stie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt gresite, sunt miscari de marketing in majoritatea cazurilor, si da platesti cat era afisat.

| sorinake a răspuns (pentru suntserios):

Exista si erori umane.
Cand lucrezi manual o baza de date cu zeci de mii de produse, unde o virgula schimba total pretul unui produs, astfel de erori se intampla.

Si cand zic asta vorbesc dintr-o experienta personala.

Dar lumea se grabeste sa le catalogheze ca fiind "marketing" cand de fapt cineva isi pierde un loc de munca pentru greseala facuta sau plateste ani de zile sa acopere daunele.