| yomaxx a întrebat:

Salut.am avut o placa de baza msi gf615m-p33 v1.3 si am updatat-o cu biosul de la 2.0 care este diferita ca performante(practic alta placa de baza) totusi a mers... placa mi-s-a stricat dar din alte motive si a fost inlocuita cu msi gf615m-p35 v1.2 la care am vrut sa updatez biosul ca la cea precedenta

in concluzie am updatat biosul unei placi de baza(msi gm615m-p35) cu biosul alteia (msi gm615m-p33 v2.0)

pornesc pc-ul merg ventilatoarele si cateodata imi da sa booteze dar de obicei monitorul ramane in stand by

ce sa fac? am downloadat biosul corect dar nu stiu cum sa il instalez
nici tastatura nu merge in cazul in care porneste post-ul

cum sa instalez biosul pe o placa de baza moarta?

Răspuns Câştigător
| tzapu1 a răspuns:

Daca ai un stick usb bootabil cu msdos, pui AFUD4310.EXE si A7597NMS.A20 sau cum se numesc in radacina stickului, apoi creezi tot in radacina un fisier cu numele "AUTOEXEC.BAT" in care scrii "AFUD4310.EXE A7597NMS.A20" fara ghilimele. ar trebui sa mearga.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Update la bios faci cand iti schimbi anumite piese, asa nu opti nici o performanta! Descarca un bios de pe site-ul oficial al placi tale de baza si foloseste o disketa pentru instalare. Daca il instalezi direct de pe desktop, apar multe incompatibilitati.In bios ai optiunea flesh si update bios from flopy disk.Mare atentie la bios, il descarci numai de pe site-ul oficial al palaci tale de baza!

| yomaxx explică:

Porneste si intra si in windows dar nu merge nici mouse nici tastatura deci nu pot controla nimic... singura cale pe care am descoperit-o este sa pun biosul pe un cd dar trebuie sa il fac sa se instaleze singur daica sa nu mai scriu vereo comanda gen d:/exec amibios.rom. ai vereo idee?

| yomaxx explică:

Original scrie pe ea gm615m-p35 dar se potriveste cu biosul celei cu p33

| yomaxx explică (pentru yomaxx):

Gf nu gm greseala mea

| tzapu1 a răspuns (pentru yomaxx):

Daca ai un stick usb bootabil cu msdos, pui AFUD4310.EXE si A7597NMS.A20 sau cum se numesc in radacina stickului, apoi creezi tot in radacina un fisier cu numele "AUTOEXEC.BAT" in care scrii "AFUD4310.EXE A7597NMS.A20" fara ghilimele. ar trebui sa mearga.