| Radu_Costin_1985 a întrebat:

Am avut pe un laptop windows 7 ultimate pe 32bit (laptop-ul e pe 64bit) si am facut upgrade la windows 10. Când intru in propietatile PC-ului imi spune 32bit operating system, 64bit based processor.Cand rulez windows_10_64bit.exe( setarile windows-ului pe 64bit) imi spune urmatorul lucru: This app can't run on your PC. To find a version for your PC check with the software publisher. Ce trebuie sa fac ca sa schimb windows-ul din 32bit in 64bit?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Ce-ti spune tie in mesaj, e ca procesorul tau suporta sisteme pe 64 biti si ca rulezi in momentul respectiv un sistem pe 32 biti. NU POTI RULA EXECUTABILE PE 64 biti pe sisteme de 32 biti. Instaleaza prin boot windows pe 64 de biti. (Iti trebuie un DVD bootabil sau iti faci un stick bootabil cu Windows pe 64 de biti).

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Normal.Ai Windows ne conform cu hardware-ul ce îl ai.Mă mir că încă mai sunt user de pc ce confundă Windows-ul 7 sau mai nou cu Xp-ul, cu toate că nici cum nu seamănă.\
Ca să rezolvi problema resoftează calculatorul cu un sistem Microsoft Windows compatibil cu hardware-ul tău(pe 64 de biți). Succes

| Danzell a răspuns:

64 bit based. nu inseamna ca si merge pe 64 tu ai windows 32 biti. deci merg doar cele pe 32 biti.
ca sa iti mearga pe 64 trebuie sa instalezi windows 7 8 sau 10 pe 64 biti.