| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am buget de 5000 lei si as vrea sa achitionez un laptop pe care sa ruleze fifa 20 fara probleme, ce laptop imi recomandati?

Mersi anticipat.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

NU merita sa dai 5000 RON pe un laptop, pentru FIFA.
Decat daca vrei sa conectezi acel laptop la un ecran 4K de 27-31 inch.
Dar ca sa nu spui ca iti influentez alegerea... cam asta ar fi idealul absolut in bugetul acela
---ecran de 17 inch
---i5-9300H (putin mai rapid decat 3750H de la AMD, care si el e FOARTE bun... 9300H suporta memorie cu frecventa mai mare)
---16 GB DDR4 @2666 MHz (sunt ocupate din start ambele sloturi, dar mai mult de 16GB nu o sa ai nevoie pentru jocuri MUUULTI ani... in nici un caz pentru FIFA)
---1660Ti 6GB
---SSD 512 GB (suporta suplimentar si SSD pe SATA)

https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

Alta varianta ar fi sa iei acelasi sistem, dar cu doar 8GB RAM, si mai adaugi tu o placuta cu specificatii identice (marime, frecventa, latenta) peste 2-3 ani.
8GB sunt arhisuficienti pentru FIFA si alte simulatoare de sport (FIFA nu e deloc un joc pretentios).

https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

| PainTech a răspuns:

Orice laptop de 5000 de lei ar trebui sa ruleze FIFA, varianta de acum si varianta de peste 5 ani fara probleme (in afara de mac-uri).

Alte cerinte mai speciale?
Filme 4k?
Editare video?
Jocuri cu cerinte mai ridicate?

| flixbuster a răspuns:

Mai bine iti iei Microsoft Xbox One cu Fifa 20 si doua gamepad-uri la 1500 lei si iti raman si (multi) bani pentru subscriptie Xbox Live ca sa poti juca online.

Cam tot pe-acolo te-ar costa cred si daca mergi pe concurenta de la Sony cu PS4.

http://edigital.ro/......20-p673449