| Anonim4466311 a întrebat:

Am calcat pe laptop (ecranul nu s-a spart, dar daca il pornesc se vede totul intr-o culoare). Trebuie schimbat ecranul neaparat? (Sau cum se poate repara)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai mare noroc, este posibil sa fie doar un defect de contact sau cablaj intrerupt.
Dar in majoritatea cazurilor chiar trebuie schimbat ecranul, electronica de comanda sau placa video.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-l la un service. Poate scapi doar cu ceva ieftin (traseele RGB pentru culori sunt trei - două din ele, se pare că sunt întrerupte de aia vezi doar o culoare) adică refacerea unor contacte/trasee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O singura culoare sau 256 nuante ale unei culori? Daca e asa e miscat cablul ala de trece pe la clapeta. Similar se poate intampla la monitor de PC daca scoti partial cablul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie dus la un service neaparat, si o sa iti spuna ce are si cat costa

| Raducons a răspuns:

Este o problema la display, trebuie inlocuit

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Daca ai calcat pe el e posibil sa trebuiasca si alte chestii schimbate, cum ar fi hard diskul. Cum a spus Bula, daca esti foarte norocos, ai intrerupt ceva cablu, imsa avand in vedere restul stricatiunilor pe care probabil le-ai facut, mai bine iti iei altul. Oricum, daca e vechi, probabil nici nu merita schimbat ecranu, mai pui ceva bani si iti iei altul nou happy

| vladin a răspuns:

Este dus cipul video asa ca aruncal