| TeRogLasama a întrebat:

Salut,am ceva probleme cu acest SO Linux Mint 19.1 Eu trecand de la windows 10 la Linux csfs, mai greu cu programele si cu terminalul si rootul.Am descarcat un fisier de tip jar. Nu pot sa-l deschid si cand scriu in terminal sa descarc RAR tot da erori.Pe langa asta e destul de greu sa instalezi fisierele tar.zg si java -jar "fisier Linux.jar" normal ar fi trebuit sa se extraga cumva sa imi apara setupul. Daca e cineva cu experienta si ma ajuta sa-nteleg cum functioneaza toate astea raman dator.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Uita de setup cand esti in linux. Aici linia de comanda face legea la instalat. Ti s au dat mai sus exemple

| cyberalex a răspuns:

Instalate JRE:
sudo apt install default-jre

Instalare OpenJDK:
sudo apt install default-jdk

Instalare Oracle JDK:
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update

Instalare java 10 default:
sudo apt install oracle-java10-installer
sudo apt install oracle-java10-set-default

Pentru a vedea continutul:
jar xf jar-file [archived-file(s)]

Scuze, copy and paste:
Enabling the Java Console for Linux

1. Open a Terminal window.
2.Go to the Java installation directory. In this example Java is installed in the /usr/java/ directory.
3. cd /usr/java/jre1.8.0_73/bin
(Change the path to where you have installed Java)
4. Open the Java Control Panel. Enter:
./ControlPanel
5.In the Java Control Panel, click the Advanced tab.
6.Select Show console under the Java Console section.
7. Click the Apply button.

Resurse:
www.wikihow.com/Install-Java-on-Linux

s-a.m.d.
O zi buna.