| emaopris a întrebat:

Am citit pe internet ca, daca iti incarci telefonul pe timpul nopții, nu este bine. Este adevarat? Daca da, din ce motive nu ar fi bine?

6 răspunsuri:
| Blastphemy a răspuns:

Cred că din cauză că e ținut mai mult decât trebuie în priză și, cu timpul, i-ar deteriora bateria mai repede.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca e telefon de proasta calitate, atunci incarcarea nu se opreste la 100%, ci se incarca in continuare, iar acesta duce la supraincarcarea bateriei si posibila deteriorare mai rapida.
Acesta e mai plauzibil in cazul incarcatoarelor mai rapide, care incarca in mai putin de 2-3 ore.
La incarcare mai lenta de la portul USB a calculatorului, acesta pericol nu exista, nu e posibil din motive tehnice (electronice).

| crazypop a răspuns:

Noaptea e cel mai ok sa-ti incarci telefonul, trebuie sa faci ciclul complet adica sa-l lasi sa se descarce de tot 0% sau 1% si pana la 100% si nu o sa ai probleme.
Pe de alta parte se spune ca undele emise de telefoane, router, tv si ce mai ai bagat in priza iti poate afecta creierul, in principal tot ce tine de curent, de asta cel mai bine e sa-l lasi undeva mai departe de tine la incarcat seara gen in bucatarie sau undeva unde ai priza la o distanta mai mare de tine.

| Teodora2004Teo a răspuns:

Pentru ca telefonul se incarca mai mult decat trebuie, iar bateria se deterioreaza.

| emaopris explică (pentru crazypop):

Mie mi se închide telefonul cand am 25 la sută baterie

| 1231242 a răspuns:

Nu,ema,poti sa mori.Cati ani ai? 5?laughing