| bogdan967 a întrebat:

Salut, am comandat de pe eMAG un laptop, Acer aspire ES1-523-89XL, are ca sistem de operare Linpus Linux si as vrea sa stiu daca pot instala windows 7 ultimate pe 64 biti pe el?

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Merge ori ce windows.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pentru ce doresti sa-ti folosesti laptop-ul.
Daca nu doresti sa-l folosesti pentru jocuri sau alte programe specifice care exista doar pentru windows, atunci iti recomand sa instalezi Linux Mint 18.2.
Avantaje:
- functioneaza excelent pe internet
- are instalat din oficiu setul OpenOffice (care bate in majoritatea cazurilor versiunile MS Office si este si cu licenta gratuita)
- reda toate formatele uzuale de muzica si filme fara probleme
- seamana cu Windows (cu mici diferente, usor de invatat)
- se poate incerca live si instala foarte usor, chiar si langa un windows deja instalat
- licenta gratuita atat pentru sistemul de operare, cat si pentru majoritatea programelor descarcabile din magazin
- la nevoie se poate instala si simulatorul "Wine" pentru rularea unor programe de Windows (necesita cunostinte si experienta mai avansata de Linux, dar rezolvabila)
- suport si forum pentru utilizatori in cadrul comunitatii Linux Mint

In rest, Acer ofera si versiune de Win 10 pentru acest laptop, versiune Home, ceea ce nu exclude si folosirea unui w7-64b daca cauti si instalezi driverele lipsa din alte surse decat Acer (pe riscul tau).

| RAY a răspuns:

Daca ai cunostinte de IT da poti instala si windows 7, dar daca instalezi versiuni piratate, modificate, virusate de pe internet sanse sunt sa nu poti instala sa nu mearga

| xerxes1 a răspuns:

Uita-te pe site-ul producatorului daca da drivere pe site pentru win 7.
Daca nu le are pentru modelul tau s-ar putea sa ai o problema.

| Coco5 a răspuns:

Poti instala pe el orice windows!winking

| DaronHunter a răspuns:

Poti pune orice windows pe el, dar depinde daca laptop-ul are drivere si pentru windows 7, daca nu, windows 10 e cel mai potrivit, si e si foarte bun