| Catalin_Oncescu_1995 a întrebat:

Am conectat un Samsung SmartTV prin cablu hdmi la PC. De ce mi se vede doar background-ul (imaginea de fundal) si nu si pictogramele? de ce e ca o prelungire a ecranului si nu e exact ca si cum as folosi monitorul? De exemplu, daca dau mouse-ul in dreapta monitorului, ajunge pe TV. Cum fac sa se vada exact ca pe monitor? Va rog! funda!

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Ceea ce ai tu acum este dual-screen, adica Windows detecteaza cel de-al doilea monitor(SmartTV-ul) si il foloseste pe post de extindere a desktopului. Pentru a avea doua monitoare cu aceeasi imagine, intra la Control Panel->Appearance and Personalization->Display->Screen Resolution (uite calea pentru copy paste in bara de adresa a windows explorer: Control Panel\Appearance and Personalization\Display\Screen Resolution) sau dai click dreapta pe desktop si alegi optiunea "Screen Resolution". Aici vei vedea doua monitoare (doua patratele albastre cu numere pe ele 1 si 2) si il alegi pe cel de-al doilea. Apoi, sub ele, vei avea 4 optiuni, pe primele 3 le lasi in pace si te duci la ultima: "Multiple displays", iar din lista din dreapta lui, in loc de "Extend these displays" alege "Duplicate your displays". Dupa aceea dai ok si gata, ai terminat.
Daca nu intelegi, uite aici informatii detaliate: http://www.microsoft.com/......itors.aspx

| Catalin_Oncescu_1995 explică (pentru Supps):

Multumesc de aceasta explicatie! Daca ar fi numai oameni ca tine, lumea ar fi mai buna!

| Supps a răspuns (pentru Catalin_Oncescu_1995):

Este placerea mea. happy

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| UnPisic a răspuns:

Asa am si eu! Doar ca daca vei trage iconitele pe ecranul televizorului nu vor mai fi pe desktopul tau... Daca vrei sa vezi un film tragi pur si simplu casuta dorita la tv ca si cu mousul si gata. Dar daca vrei sa se vada exact pe monitor trage iconitele din desktop pe ecranul TV-ului. Nu stiu la ce ti-ar trebui sa le ai pe ecranul TV-ului dar asta e treaba ta iar eu nu ma bag. Oricum sper ca te-a ajutat acest raspuns.

| TPUAlexioan a răspuns:

In unele cazuri este de vina cablul HDMI dar in acest caz este de vina calculatorul, trebuie sa i-ti schimbi Windows-ul, si o sa-ti mearga sigur. Nu uita FUNDA!