| LPCTSTR a întrebat:

Am cumparat astazi un Samsung Galaxy J5 2017 iar comparat la capitolul Wi-Fi cu J3 2016(precedentul) este dezolant.
Nu numai ca fostul telefon capta semnalul destul de departe, dar si reda clipurile (de pe YT) destul de clar. Acum... nu cred ca este un defect sau ceva intentionat insa este destul de enervant cand reda clipurile uneori cu intreruperi si sa stii ca se deconecteaza automat ( uneori, cand exista obstacole intre router si telefon).
Este normal ca uneori sa se afiseze un semn al exclamarii in dreapta jos iconitei Wi-Fi? Si sa se deconecteze chiar daca J3-ul la acea distanta capta tot?
Mentionez si ca noul telefon este luat de la Orange, la prelungirea abonamentului.

6 răspunsuri:
| Zsolt15 a răspuns:

Am aceeasi problema, dar si j5 2015 tot asa e si s6 acasa(2 pereti ne despart de router)dar altundeva sau mai aproape de router e totul ok

| LPCTSTR explică (pentru Zsolt15):

Oare pot sa-l duc la service?

| Zsolt15 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu stiu, daca te duci la service si iti zic ca a fost o problema spune-mi si mie happy

| LPCTSTR explică (pentru Zsolt15):

Heey, salut!
Am rezolvat, aparent, problema cu Wi-Fi-ul.
Problema venea de la router-ul de la Telekom(nou luat și el) iar telefonul... se conecta numai la portul de 5GHz, cel de 2. 4GHz nefiind atins(dar activ) până-n ziua de astăzi; cum portul(sau cum îi zice) de 5GHz transmite mai multe date pe o distanță redusă, m-am gândit să mă conectez și la cel de 2. 4GHz care, aparent, are o rază semnificativ mai extinsă față de cel de 5 (de puterea semnalului nu mă pot plânge, este aceeași pe ambele porturi (30-65 Mbps)). Interesant este că telefonul alegea absolut tot timpul portul de 5GHz (oare din cauza SSID-ului?(era același pentru ambele)).
Deci, dacă și tu întâmpini astfel de probleme cu telefonul, schimbă SSID-ul unui port (ori schimbă abonamentul și optează pentru o viteză mai bună).

| dalvvip a răspuns:

Calitatea de pe yt o poți regla

| LPCTSTR explică (pentru dalvvip):

Sper ca glumesti.
Keep calm ca am descoperit optiunea de setare a calitatii clipului inainte sa-mi spui tu.