| Leonard_Leo_1997_KkLq a întrebat:

Salut am cumparat azi o pereche de casti 4tech hs-100 si daca le bag in spate la unitate merg doar castile si microfonul nu iar daca le bag in fata la unitate merge microfonul si nu merg castile si se aude la boxa de la unitate. Stie cineva cum pot face sa mearga va rog amandoua?

7 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Inseamna ca ai mufa de casti din fata oprita, trebuie pornita ori din control panel, audio... ori din bios daca e oprita complet.

| tomthecat a răspuns (pentru antimulte):

Mufa headphones din faţă (de pe panoul frontal) nu poate fi oprită din Control Panel, nici din BIOS din simplul motiv că nu este un device. Dacă această mufă nu funcţionează (dacă n-ai semnal audio la nivelul panoului frontal al calculatorului desktop) înseamnă că headerul nu este montat / conectat în placa de bază sau cablul de legătură dintre motherboard şi panoul frontal (front panel) este defect / întrerupt.

Din BIOS poţi să inactivezi (DISABLE) placa de sunet onboard (integrată) deci ştii tu ceva... Acest lucru se face atunci când instalezi o placă de sunet mai bună (pe slot PCI sau PCI-E x1) ca să nu apară conflict între device-urile interne respective sau ca să nu încurce cineva (care nu se pricepe şi îşi bagă nasul în setări) device-urile şi să seteze ca default (implicită) placa de sunet integrată.

| antimulte a răspuns (pentru tomthecat):

Posibil sa ai dreptate, nu te contrazic ca stiu eu adevarul absolut laughing
Eu am vorbit doar din experienta avuta cu unitatea mea, nu vroia sa mearga nimic la front panel, nici jack-urile si nici macar usb-urile pana nu le-am dat enable. Depinde de calculator, cel mai probabil.

| tomthecat a răspuns (pentru antimulte):

DA, într-adevăr dacă cineva a intrat în BIOS şi a dat DISABLE la placa de sunet onboard (integrată în placa de bază) atunci bye, bye, este şi normal că a murit complet semnalul audio atât la nivelul jack-urilor din back panel (în spatele calculatorului), cât şi la nivelul jack-urilor din front panel (acelea de pe panoul frontal unde ai porturile USB şi e-Sata).
Practic, principiul este acelaşi la toate calculatoarele dar poate să existe diferenţe la nivelul carcasei (poziţionarea panoului frontal, numărul şi tipul porturilor).

Referitor la USB-uri, probabil că a umblat cineva în BIOS şi aveai dezactivat controller-ul, ai dat ENABLE şi s-au activat.
Poate că ai o placă de bază mai veche, ai schimbat bateria din BIOS cu una nouă şi placa de bază s-a autoconfigurat, a setat ca default pe USB1.1 (viteză mică) şi a dezactivat USB2.0 (viteză mare).

Eu am două porturi USB3.0 (viteză foarte mare) în front panel.

O zi binecuvântată!

| Leonard_Leo_1997_KkLq explică (pentru tomthecat):

Ma crezi ca nu am inteles nimic din ce ai zis... imi poti zice ce sa fac mai pe intelesul meu te rog?

| Leonard_Leo_1997_KkLq explică (pentru tomthecat):

Imi zici si mie ce trebuie sa fac mai pe intelesul meu te rog?

| tomthecat a răspuns:

Vezi că în spatele unităţii centrale, placa de sunet are nişte mufe mamă colorate iar jack-urile tată de la cască sunt şi ele colorate. Când conectezi jack-urile tată în mufele mamă, ai grijă să respecţi culorile.