| anonim_4396 a întrebat:

Am cumpărat niște blankuri DVD+R DL (Traxdata) (pe ele scrie că-s (ReWritable) doar doar de formă, evident. Nu sunt ReWritable(altă chestie de marketing ca să fraierească cumpărătorii). Ideea este în felul următor, am folosit două unități optice de probă pe 10 discuri (nero/PowerIso). Până acum, am reușit să scriu OS-ul pe un singur disc.
Îmi dă eroare în orice mediu optic aș scrie.
Din 10 bucăți să reușească să scriu întâmplător un singur disc?

Mi se pare o dezamăgire totală de la Traxdata. Presupun că discurile au fost de vină din moment ce doar unul a reusit să se scrie integral cu imaginea de boot.

"Jafuri de dvd-uri", tot Verbatim rămân în top.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Folosesc si diskuri Traxdata, dar am intalnit probleme doar in cazul nerespectarii unor reguli de baza.

Am niste intrebari, pentru a clarifica si lamuri problema:
1. Cat a costat 1 bucata DVD blank (Traxdata)?
2. Cu ce program /ce versiune de scriere ai scris DVD-urile?
3. Ce viteza de scriere ai folosit?

Dupa primirea raspunsurilor se pot face pasii urmatori de depanare /depistare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Ai omis si un detaliu esential: de unde le-a cumparat. Daca discutam de vreun chiosc unde au stat in soare...

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt multe detalii "esentiale": unde- si cand au fost fabricate, in ce schimb de lucru, etc. etc. laughing

Deocamdata s-a omis raspunsul la intrebarile puse de mine. happy

| GPA a răspuns (pentru Bula):

10 bucăți în pachet (5 lei/bucata) cumpărat dintr-un "Selgros".
Atât PowerIso/Nero ultimele versiuni cu licență.

Viteză de scriere (x4). Testat pe toate din care doar unul singur a reușit să scrie complet. crying

| GPA a răspuns (pentru Bula):

Traxdata = discuri de buget de la care n-ai așteptări prea mari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GPA):

Hai mai, ca nici eu nu am avut probleme cu Traxdata in mod deosebit. Am si acum discuri scrise inainte de 2005 la 8X sau chiar 16X care merg bine-mersi. Incerci cumva sa le faci overburn? O fi o serie nasoala. Verifica-le dupa ce le scrii - http://www.digitalfaq.com/guides/media/dvd-tests.htm - inclusiv pe cele la care nero/poweriso raporteaza ca au fost scrise bine. Depinde mult si de writer. Ai cumva un Asus? Asus in marea lor parte sunt mizerabile ca si calitate a scrierii. (nu vorbesc din auzite, am avut inclusiv writer Yamaha, care din pacate nu mai fac asa ceva, tocmai fiindca erau de vreo 2-3 ori mai scumpe decat gasca, dar si intr-o cu totul alta liga ca si calitate a scrierii).

| Bula a răspuns (pentru GPA):

Buuun.
Incearca acum:
1. sa stergi COMPLET ( NU rapid! ) unul din discurile "defecte" (dureaza cca 1 ora), dupa care
2. COPIAZA pe el fisierul ISO la viteza CEEA MAI MICA (1x-2x), iar la sfarsit sa faca si verificarea scrierii!
3. Discul sa fie INCHIS dupa scriere, sa nu permita inca o sesiune de scriere in urma, pentru "economie" de disc.

4. Daca s-a reusit scrierea, atunci va sti scrie si disk-ul de instalare (din ISO), dar va trebui sa alegi viteza ceea mai mica de scriere (1x-2x).

| GPA a răspuns (pentru Bula):

Https://imgur.com/PD3WA1C...

N-am gasit mare lucru despre eroare. Doua cauze (unitatea optica/dvd-urile). Am testat doua unitati optice dvd (suport DVD +R DL / CD / Multi) actualizate. Am dat comanda de pe eMag de Verbatimuri (bestiale dupa reviewuri).

https://www.emag.ro/......D0GSWYBBM/ (5 bucati). Asta este, am avut ghinion cand am ales acel kit Traxdata.

Macar unu' s-a scris complet.

Am descarcat Windows 10 creat prin (Media tool de pe site-ul Microsoft/DVD). Kit-ul n-are nicio problema, e bootabil, pe stick merge ceas (se instaleaza pe usb 3.0) in 5 minute.

| Bula a răspuns (pentru GPA):

Mi se pare clara problema. happy
Ti-ai cumparat discuri DL (lungime dubla de inregistrare, care necesita scriere foarte inceata, fiind re-inscriptionabil), iar alegerea vitezei de scriere a fost pusa pe detectare automata (viteza 2.4 nu este standard, e masurata de sistem).
In aceste conditii pot aparea zone cu eroare de scriere, unde este nevoie de viteza si mai mica.
Eu totdeauna imi scriu discurile la viteza ceea mai mica, aleasa manual.
La discurile tale ar trebui sa alegi viteza 1x (eventual 2x, daca nu este mai mic), dar intai sterge INTEGRAL (nu rapid! ) discurile!

| GPA a răspuns (pentru Bula):

Ideea e că unitățile mele optice nu scriu cu 1x/2x.

În programele de burn am opțiunea de scriere (2.4x / 4x / 8x) pe ambele unități optice.

| Bula a răspuns (pentru GPA):

NERO nu are optiuni mai mici.
2.4x este masura facuta de Nero, in ultimele versiuni.
Totusi, daca stergi complet suprafata, atunci ai sansa sa se scrie chiar si la 2.4x.
In plus, ai grija unde-si face Nero cache-ul pentru lucru: partitia sa fie defragmentata, dar preferabil goala!
(si eu am o partitie de 5Gb folosita doar pentru scriere, sa se faca cursiv)

Incearca si sa maresti de cateva ori marimea cache-ului alocat pentru Nero, la scriere (poate ai aceasta optiune disponibila, care exista inca la versiunile 6-8 Nero.
.
Ideea este ca, daca cache-ul se goleste in timpul scrierii (trebuie sa astepte prea mult pana ce se re-incarca fisierele fragmentate), atunci da eroare de scriere, fiindca nu gaseste ce- si unde sa (re)scrie pe discul optic.

| GPA a răspuns (pentru Bula):

S-a rezolvat. Au fost dvd-urile...

Nu mai cumpăr niciodată de la Traxdata, ba mai mult, vor primi o înștiințare pe tema asta.

Am cumpărat Verbatim (scris cu cea mai mică viteză la cea mai înaltă calitate posibilă cu buffer maxim). Boot mai rapid(kit) decât pe stick laughing

Verbatim = calitate, viteză, fiabilitate.

Am "ars" și niște muzică pe format wav la 44khz. Blană se aude!

Mulțumesc în orice caz pentru ajutor!

| Bula a răspuns (pentru GPA):

Mabucur.
Eu am folosit deseori si Traxdata si nu am avut probleme cu ei. E drept, nu au fost reinscriptionabile, ci doar de "unica flosinta". Informatiile s-au putut citi si dupa peste 10 ani, fara probleme (au fost vandute ca "marfa de uz profesionist". Am avut si discuri care dupa 2 ani au devenit deja transparente, necitibile (inclusiv Verbatim-uri).

Concluzia: totdeauna scriu la viteza ceea mai mica, urmat de verificare! happy
Si, daca este ceva material foarte important, atunci le scriu pe cate 2 discuri de FABRICATIE diferita si le pastrez si in locuri diferite.

| mihai69 a răspuns:

Și întrebarea ta este?!?

| anonimg a răspuns:

Eu foloseam Traxdata si Memorex. Cateodata si TDK.
Un cd/dvd sa fie rescris (adica rewritable) trebuie sa aiba ambele semne de plus si minus unul sub altul: "+-". Acestea sunt de doua ori mai scumpe decat un cd/dvd obisnuit.
Eu te sfatuiesc sa te inveti sa folosesti stick-ul pentru windows.
Iar pentru stocare hdd-urile.
In tehnologia cd/dvd-urilor nu s-a mai investit.

Eu tot de pe dvd instalez windows-ul. Pasiunea pentru astfel de lucruri am lasat-o in urma. Peste vreo 50 de ani daca mi-or veni poftele, o sa cumpar un stick pentru windows. laughing Am un stick de 4gb de prin 2005 (silicon power -este bun si acum) pe care se bateau multi prin vremea aceea. happy
Ultimul windows scris a fost acum 3-4 ani in urma; si am prapadit vreo 4 dvd-uri pana am invatat iarasi sa scriu windows-ul. Foloseam imgburn si cdburner xp. Am folosit mult pe timpuri si alcohol 120% (programul nu bautura happy ). Nici nu voiam sa aud de Nero; nu mi-a placut niciodata. Eu acum vorbesc de 15 ani in urma. Memories...

| NLS a răspuns:

Am peste 60 dvd uri traxdata scrise în ultimii 3 ani, nici o eroare.
Ideea e sa fie traxdata, și sa nu folosești viteze mari.

Deasemenea, eu folosesc Ashampoo pentru scris.

Însă in cazul tău bănuiesc ca buba vine de la acel "Rewritable".
Traxdata nu produce și nici nu vinde discuri normale cu label ul rewritable daca NU sunt.

| Daniel323 a răspuns:

Puteai sa faci simulare ca sa nu strici dvd-ul.Cateodata merg mai bine dvd-R.Iar viteza de scriere este esentiala. Daca pc -ul nu este stabil si vibreaza (chiar din cauza unui ventilator)trebuie sa folosesti viteza cea mai mica.Iar din setari trebuie sa dai prioritate maxima programului cu care scrii dvd-uri, ca sa nu ti-l puna in stand by o actualizare de anivirus sau mai stiu eu ce.