| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cumparat o camera homeguard si toate bune si frumoase, pana cand incerc sa il conectez la telefon si imi cere camera ID sau QR codul pe care nu il gasesc nicaieri, nici in cutie, nici in instructiuni!
Nici nu stiu cum se conecteaza la calculator! Arata in instructiuni un program dar nici nu spune cum se numeste!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe cameră trebuie să fie codul QR

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E asa ca un patrat negru cu modele în e

| DanielDanny a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu cum arata si nu e nicaieri... trebuie sa dezmembrez camera (ca si cand as pune un card SD? O fi inauntru?

| anonim_4396 explică (pentru DanielDanny):

Poate. Încearcă și vezi

| DanielDanny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici in interior!
Ce doamne iarta-ma fac? Acum nici nu mai pot sa returnez ca am umblat la suruburi...

Abia acum am vazut ce scrie pe cutie: "An extra camera..." asta inseamna ca nu e setul complet :/, trebuia sa aiba un un fel de router... nu putea sa specifice asta pe site-ul de unde am luat-o) (Altex)

| anonim_4396 explică (pentru DanielDanny):

Dacă doar ai deschis capacul ala prins în șuruburi nu are absolut nimic. Pui capacul, il prinzi înapoi în șuruburi și e ca la început. Nu ar avea de ce sa se piardă garanția dacă are slot de card SD în interior. Așa e și la camera mea

La aia cu "an extra camera" nu stiu ce sa-ti zic. Mai poti incerca odată cu aplicația de mobil să conectezi camera și poți căuta și pe Youtube modelul ăsta de cameră, poate sunt ceva videoclipuri. Și dacă nici așa nu reușești, cel mai bine e să îi suni pe ei să te îndrume.

| DanielDanny a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa scriu, nu are slot de microSD... deci s-a dus garantia!

| anonim_4396 explică (pentru DanielDanny):

Cum nu? poate e altfel de camera, dar si asa nu are de ce sa se duca garantia daca ai doar ai umblat sa desșurubezi un capac, doar nu ai făcut nimic, doar te-ai uitat

Ai incercat iar cu aplicația dr mobil? Te-ai uitat pe net?

| DanielDanny a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incercat, aproape am reusit, zice ca e conectat la wireless 2. 4GHz dar pentru ca nu am camera ID imi spune ID invalid sau nu se conecteaza!
Are un sticker argintiu cu un cod de bare (S/N), modelul, denumirea si logo atat! Nici camera ID nici QR code!

Asta e camera https://altex.ro/......NVK928CAM/

| anonim_4396 explică (pentru DanielDanny):

Dar vad ca acolo la descriere scrie si de card SD

| DanielDanny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are, cine stie ce copy/paste o fi luat de la alt model...

M-am uitat pe cutie si scrie "extra camera for your system" deci e extra. Dar si asa unde e CameraID si Codul QR? Ca alea tot imi trebuie ca sa conectez...

| anonim_4396 explică (pentru DanielDanny):

Uite, la ăsta în video se vede că e pe cameră codul qr. La minutul 2:20

https://youtu.be/DaRSjSf7xxs

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și aici de la 3:30
https://youtu.be/eK5Bh9Hytt0

Cum trebuie să arate:
https://gadgetultra.com/qr-code/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Link-ul ăsta, văd că nu merge al doilea și l-am modificat dar nu se modifică

https://gadgetultra.com/qr-code/

| DanielDanny a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu am stickerele din clipurile alea! am doar unul cu un cod de bare S/N si modelul camerei!
Stiu cum trebuie sa arate un cod QR, dar serios nici macar ID-ul nu il am, poate daca aveam tot sistemul cu routerul NVR de care scrie in instructiuni poate se conecta direct fara coduri, dar cred ca asta e o vrajeala ca nu scrie pe net ca e doar o camera extra si cand te trezesti ca nu merge te face sa cumperi tot sistemul!
Deci mi-am dat seama ca asta e o camera care ii trebuie routerul ala, si din el are mufa vga sau hdmi care conectezi direct la un monitor!
Asta e, multumesc mult pentru ajutor! Poate nu o sa fie o pierdere de bani daca modific ledurile alea sa mearga pe baterii si le folosesc la telefon, ma duc la vanatoare de fantome xD!

| anonim_4396 explică (pentru DanielDanny):

Nu renunța. Poți suna oricând la ei să te ajute

| DanielDanny a răspuns (pentru anonim_4396):

La altex sau la homeguard? la altex doar sa o pot returna!

| anonim_4396 explică (pentru DanielDanny):

A, credeam că te și ajută cei de la Altex. Vezi atunci la homeguard.

| DanielDanny a răspuns (pentru anonim_4396):

I-am facut retur, l-am dat la curier si astept raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru DanielDanny):

Salut happy Am o întrebare și eu. La retur, tu ai plătit transportul?

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai reusit? Ai gasit codul?