| RaulAdi a întrebat:

Salut,am cumparat o placa video rx480 de 8gb, eu am un pc corvus (amd ryzen 3 2200g, 8 ram, si o sursa de 450w).
Dupa cu stiti amd ryzen 3 are placa video integrata in procestor( vega8).
Am pus placa video in pc, am conectat-o la sursa, se aprinde ledul placii video, se invart ventilatoarele, doar ca nu imi reda nici o imagine pe monitor, daca bag hdmiul in placa de baza imi merge doar ca pe placa integrata a procesorului (vega8).
Iar in pc nu-mi arata placa video …ce e de facut?
Am incercat sa instalez driver-ul de la amd pentru placa video, dar tot nu merge!
Sa fie sursa?
Multumesc!

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Din bios ai dat disable?

| NLS a răspuns:

Ai setat sa porneasca de pe placa dedicata in BIOS?
Daca ai si instalat driverul video, (nu doar ai incercat...):

daca pe placa integrata functioneaza normal, ai imagine si tot tacamul, poate fi placa video defecta.
SAU sursa insuficienta (nu prea are ce sa fie defect la ea, daca duce sistemul cu placa integrata).

Acesta e linkul PC-ului, ai sursa Thermaltake LitePower Gen2
si un HDD de 1TB?

https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-corvus-2200g/

SSD nu are?
In partea din fata nu are nici un ventilator? (pot fi montate 2 teoretic)
Stii cumva ce frecventa de Boost are placa video?
folosesti mouse si tastatura de gaming, cu lumini?

(toate aceste date ar ajuta sa calculez puterea necesara a sursei intr-un mod cat mai exact)

Thermaltake e un brand ok (fata de alte bombe cu ceas),
dar produsele lor ieftine, precum acest model (LitePower)
nu pare prea reusit, si oricum e o regula generala la toata clasa de produse low entry: puterea afisata nu e reala, e cel mult 70% din cifra inscrisa pe sursa. Uneori chiar 60%.
Sa nu mai spunem de faptul ca amperii de pe railul de 12V pot sa fie insuficienti pentru placa video.

https://outervision.com/b/DrM6Zj

Avand in vedere randamentul de 85% ---> 85/100*450=382W

Exact atata POATE consuma sistemul tau, forjat la maxim, daca ai tot ce am insirat eu mai sus (inclusiv un total de 3 ventilatoare, mouse cu luminite, etc).
Insa SUB NICI O FORMA nu va consuma atat, daca ruleaza in idle.
DECI, sunt destul de sigur ca acest lucru (consumul) NU e un motiv sa nu ai imagine pe monitor.

Mai degraba cred ca ai miscat (sau s-a miscat) RAM-ul.
Scoate ambele placi (cu mare atentie), si pune-le inapoi, dar fiecare in locul celeilalte.

| RaulAdi explică (pentru NLS):

Da, acela este pc ul dar are si un ssd de 240gb, in bios nu mi arata placa video imi arata doar placa integrata, da am tastatura si mouse cu leduri …
Am pornit pc ul fara placa video montata, dupa ce a pornit am montat si placa am dat restart si dupa nu mai aveam imagine din nou, am scos o iar … dupa circa 15 secunde aveam iar imagine …

| NLS a răspuns (pentru RaulAdi):

Incearca cu RAM-ul, desi daca e exact cum descrii tu, si RAM-ul e exclus, si e placa video defecta.

De la sursa nu poate fi.
Sursa suporta un consum de maxim 380W,
insa imediat ce pornesti sistemul, acesta lucreaza in idle, si consuma maxim 150-160W.

Nu poti testa placa in alt PC?

| RaulAdi explică (pentru NLS):

Nu am cum sa o testez in alt pc, am observat ca pe cutia de la placa scrie ca necestita sursa de 500w sau mai mult …. Eu inca sper sa fie de la sursa?

Răspuns utilizator avertizat