| RoBeRTin321 a întrebat:

Salut.Am cumparat o placa video si vreau sa stiu daca CPU-ul face bottleneck. Funda!

►Intel Core Duo E7200 2,53GHz

►nVidia GTX 750 Ti

► 4GB Ram

►Windows 7 Ultimate 64Bit

►HDD 260 GB liber din 297, 7

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Pai tu folosesti o placa video lansata acum ~2 ani langa un procesor lansat mai bine de 8 ani tu ce impresie ai?
Langa acel gpu ar s-a ok un i3 seria haswell/skylake si macar 8gb ram. Dar cum tu folosesti o platforma foarte veche, cauta-ti un quad core din seria 8000

| Cliar a răspuns:

Cam face fiind doar un dual core generatie mai veche, dar poti rezolva asta cu un overclock in 3ghz sau 3, 2ghz, sau desigur gasesti pe olx sau okazii un core 2 quad q6600 ( quad core ) pe acelasi socket (775) la 50-60lei care nu va mai reprezenta un bottleneck pentru un gtx 750ti. happy

| RoBeRTin321 explică (pentru Cliar):

Spune-mi un program de facut overclock, si crezi ca se arde daca ii fac overclock? Dar daca fac si la cooler sa nu se incalzeasca asa repede? Daca raspunzi iti dau funda.

| Cliar a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Pai poti din bios cel mai usor, si in general sunt tutoriale pe Youtube de overclock, iar ca si temperatura poti monitoriza cu hwmonitor, iar daca in jocuri procesorul nu iti trece de 70C este in regula. Ca ziceai de cooler, eu cred ca ar merge overclock si cu cel care il ai acum daca cumperi ceva pasta termoconductoare mai de calitate undeva la 25lei, si o gasesti cam peste tot, ori pe eMAG ori in magazine gen auchan.