| floryn05 a întrebat:

am cumparat o telecomanda universala 3026 pentru un Philips si as vrea sa stiu cum il pot programa ca sa mearga telecomanda si pe ce buton dupa telecomanda trebuie sa apas pentru programare.

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

De obicei se apasă pentru început butonul SET, cu acesta apăsat în continuare se apasă şi unul din butoanele care urmeaza a fi programate : TV, VCR, DVD etc.
Se lasă libere butoanele ( led-ul de control rămâne aprins ) şi se tastează codul ales pentru televizorul dorit.
După tastare se stinge led-ul de control. Cu televizorul pornit se încearcă dacă codul introdus este bun prin tastarea butonului de power ( de regulă ), dacă TV-ul nu reacţionează se repetă operaţiunea cu alt cod.

| floryn05 explică (pentru Arthur):

Nu gasesc butonul set pe telecomanda are doar tv si restul butoanelor nu merg

| Arthur a răspuns:

Am verificat în catalog şi telecomanda 3026 nu este universală. Se foloseşte la modelele cu acelaşi tip de microprocesor :
Telecomanda TV Pilot P3026 utilizata la urmatoarele marci si modele:
BASIC LINE? 37"
DUAL TV STV 12-70310(RC120)
FREEDOM 4051 TXT (90 PRG.)
FREEDOM 90PRG.
KOKUSAI ORICE MODEL
LOEWE OPTA SPHEROS 20 TFT
NEI 2154 TXS
NEI E 14 D 8 R
NEI E 20 A 4X
NEI E 20 C 8 R
NEI E 20 D 8 R
NEI E 20 S 4TX
NEI E 20 S 4X
NEI E 21 T 4X
NEI PT STORE PE TC 90PRG STEREO
NEI TCD : 49-900-023
POLARIS PT MODELE CU STORE PE ELE
ROYAL ORICE MODEL
THOMAS 90-100PRG
Probabil ai un model de Philips care are alt model de microprocesor.
Trimite modelul de Philips.

| Arthur a răspuns:

Vezi că ai o etichetă pe capacul din spate. Scrie model...
Copie ce scrie acolo.

| floryn05 explică (pentru Arthur):

Asta e modelul. Philips 21pt1556/21

| floryn05 explică (pentru Arthur):

Asta e telecomanda da nu are nici un buton de set pe ea ......http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Arthur a răspuns (pentru floryn05):

Ţi-am mai spus, acest model nu este universal ( telecomanda ), nu se poate programa şi este pentru TV Philips, dar nu pentru al tău.

| Olaru_Cristian_1980 a răspuns:

Merge doar la un tip Philips. nu-i universala