| StefanStefan3000 a întrebat:

Am cumparat o unitate fara sistem de operare cu exit hdmi. Monitorul meu are vga, asa ca am cumparat un adaptor. Cum verific daca am 'imagine' pe monitor inainte sa chem pe cineva sa imi puna windows? (Nu vreau sa ma fac de cacao si sa nu mearga ceva)

8 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ai putea incerca sa intri in Setup BIOS.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PainTech):

Asta nu stie sa instaleze Windows si tu il pui sa intre in BIOS?

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.
Ai alta idee mai buna?

| PainTech a răspuns:

Incearca macar sa il pornesti. Un mesaj de eroare sau ceva tot ar trebui sa apara pe ecran.

| DoctorWh0 a răspuns:

Vai da iti trebuie cineva sa iti instaleze windows in 2018? Nu mai suntem in 1985 cand trebuia sa schimbi 10 floppy-uri ca sa instalezi 6 Mb de mersi dos. Dai next next next si next. Mai simplu de atat chiar nu stiu. Si daca pornesti unitatea si nu iti apare nimic atunci nu e bun adaptorul sau unitatea e defecta(slabe sanse dar e posibil). Si ca sa intri in bios, de obieci este f2 f11 tasta DEL sau f1. Daca intri in bios nu umbla nicaieri, poate strici mai mult

| DoctorWh0 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Scuze era MS-DOS a corectat singur TPU

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Si cel din MS-DOS aveai un manual de instructiuni, dadeai 3 lulele de comenzi si aia era.
E mai usor sa instalezi Windows in 2018 decat sa dai cu matura.

| Lucian2473 a răspuns:

De obicei monitorul afiseaza mesajul „No Signal" daca nu primeste semnal de la PC. Daca primeste semnal de la PC nu mai afiseaza acel mesaj. Oricum, daca merge, la pornirea PC-ului fara Windows iti va aparea mesaje de la Bios. Mai ales mesajul ca nu ai windows instalat. Deci de vazut tot se vede ceva daca va functiona acel adaptor.