| ajutorplzzz a întrebat:

Am cumpărat recent un amplificator skytronic model 103.202 (cel cu display) de 2x400w pmpo, 2x50w rms și vrei să știu dacă se poate arde dacă îi pun boxe de 2x200w reali cu independentă de 8 ohmi.....precizez ca amplificatorul are 4-8ohmi. E posibil să ard finalii sau altceva la el dacă îl forțez? până acum l.am folosit doar pe 2 boxe Philips fwb-m390/17 de 6 ohmi și se descurcă excelent și le duce mai bine ca fosta combină.

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Pot sa fie si de 1000 W, impedanta sa o respecti! Mai mici sa nu fie ca le poti arde! Iar impedanta daca e mai mica de 4 ohmi, fortezi finalii!