| Kolyaro a întrebat:

Salut,am cumparat recent un cpu a10 7850k si placa de baza Asus a88mx-a,inainte am avut un amd x2, problema e ca temperatura ajunge si la 80 in full load iar in idle e 48-50…am schimbat pasta,am asezat coolerul din nou ma gandeam ca totusi sta aiurea, coolerul e un gammaxx 300 nu cel stock, am o carcasa cu 4 fan-uri si temperatura nu scade deloc…inainte la x2, cu acelasi cooler/carcasa aveam 65, maxim 70 mai rar…ce sa fac? Pasta pusa acum e un arctic mx-4, am incercat si alta…tot degeaba, sa fie ceva din bios? Senzor bulit la procesor?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil ca are o defectiune sau procesorul, sau placa de baza, sau cooler-ul. Uite aici temperaturile: http://www.madboxpc.com/review-amd-a10-7850k-kaveri/
Maxim ar trebui sa fie 60 grade Celsius.

| Kolyaro explică (pentru Salontanul):

M-am gandit la asta dar am deschis jocuri, editare video, etc si nu sacadeaza, nu ingheata ecranul...doar ca temp e mare, chestia e am avut x2-ul in 70 de grade si tot 60 ar fi max si mergea exemplar...

3 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Stiu ca procesoarele amd se incing foarte rau.
si eu am exact accelasi cooler ca al tau, gammaxx 300 si am in procesor Intel i5 2500, quad-core, si sunt in broswer cu Facebook si inca doua pagini deschise, si temp este pana in 40 de grade.

| Kolyaro explică (pentru octav005):

Tocmai,stiu ca e un cooler foarte bun si asa ar fi normala temp mai ales la quad-uri, fara overclock sau altele