| MarcuG15 a întrebat:

Am cumparat un calculator si cablul care e bagat in sursa bazaie.In primele 2 zile nu facea asa, dar acum e din ce in ce mai tare.Am incercat cu alt cablu, apoi cu altul.Am incercat sa il bag direct in priza.L-am bagat in mai multe prize,nici o diferenta. Daca misc cablul in anumite pozitii,nu mai bazaie,dar nu mai trimite curent in calculator.Ce as putea sa fac? Din cautarile mele,am dat de Coil Whine/Noise, dar zgomotul pare sa vina din locul unde face contact cablul, deci nu cred ca e asta.
Pe cablu scrie 10A 250 V.
SPECIFICATII:
-Procesor:Intel Coffee Lake, Core i5 9500F 3. 0GHz
-Placa video:GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192-bit
-Placa de baza:GIGABYTE B365M D3H
-Sursa:Redragon RGPS600W,80+ Bronze, 600W
-Memorie:2 x HyperX Fury Black 8GB DDR4 2666MHz CL16
-SSD:Kingston A400 480GB SATA-III 2.5 inch

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 3 posibilitati:
1. Mufa cablului de curent nu este suficient de bine bagat in mufa din sursa

2. Zgomotul este produs de ventilatorul sursei, care s-a umplut de praf si s-a dezechilibrat, producand uzura mare a bucsei rotorului - se poate recunoaste prin oprirea pentru foarte putin timp (1-2 secunde) a ventilatorului, introducand intre paletele in miscare un pai de platic, varful unei pensule subtiri sau altmaterial se, i-elastic, cu care se opreste rotatia ventilatorului. Daca zgomotul se opreste, atunci ventilatorul trebuie curatat /schimbat.

3. Ai o lipitura rece sau un contact prost in sursa. Acesta se rezolva prin re-lipirea cositoririi sau schimbarea piesei vatamate (de obicei mufa mama de alimentare).

| sierra1 a răspuns:

Pc-ul are joc in priza sursei, cheamă un coleg/vecin/amic ce se pricepe, e treabă simplu de rezolvat pentru cine știe

| Cksihja a răspuns:

E posibil ca un contact să fie dezlipit iar curentul să circule prin. aer.