| Ssssmokin a întrebat:

Salut, am cumparat un GT 630 1GB GDDR5 pentru acest sistem:
Intel Celeron G530 2.4GHz Dual-Core
6GB RAM
HDD 500GB
Sursa 450W
Si am o problema cu procesorul, in idle sta la 50% si nu coboara mai jos iar daca joc ceva creste pana la 100%. De exemplu am instalat GTA IV si procesorul mergea in 100% constant.

5 răspunsuri:
| Mandeliu a răspuns:

Celeron-urile de fel sunt procesoare foarte slabe, si nu neg ca e posibil sa steie in idle la 50%.Cat despre GTA IV, este normal sa steie in load-ul ala, din moment ce GTA-urile in general sunt jocuri care cer foarte mult de la procesor.Mult succeswinking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vinde-l si cumpara-ti un Pentium sau un i3, i5. cu acelasi socket LGA 1155.

| Ssssmokin explică (pentru Salontanul):

Pai m-am gandit sa cumpar un g2130, bani de i3 inca nu am. Crezi ca ar fi o diferenta intre acel pentium si celeronul acesta?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Ssssmokin):

Normal. Se stie ca celeroanele sunt facute foarte ieftin si de proasta calitate. Daca vrei sa compari doua procesoare (acum am facut-o eu) intra pe CPUBOSS: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G2130-vs-Intel-Celeron-G530

| Ssssmokin explică (pentru Salontanul):

Ehh, pana la urma am reusit sa il reduc la 1% :in idle. Am oprit windows update, care habar n-am de ce mergea in 50%. Cu siguranta nu era ceva in regula.