| Cartoffull a întrebat:

Am cumparat un hard drive, problema e ca la carcasa nu mai am suruburi pentru hard disk, (carcasa o am de mult) se intampla ceva daca am pus pur si simplu hard diskul intr-un slot din carcasa fara sa il insurubez?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un service de calculatoare si-ti vor da un surub. Eu asa le am prinse doar cu un surub. Pacat ca este prea putin ca eu am un pumn de suruburi! In ultima instanta poti sa-l prinzi si cu o curelusa de plastic (colier cu autosigilare). https://bit.ly/3n97m3c
E bine sa stea lipit de carcasa ca sa se faca si racirea.

| Cartoffull explică (pentru Salontanul):

Multumesc am deja niste cureluse, dar nu stiam daca sa le pun.

| Salontanul a răspuns (pentru Cartoffull):

Multumesc si eu! Sa fii sanatos!

3 răspunsuri:
| Balalau95 a răspuns:

Daha e hdd de laptop, atunci curelusa aia o sa strice hdd-ul
daca nu, atunci e sigur sa o pui

in orice caz, merge foarte bine si fara (face contact termic oricum daca sta infipt, nu ii trebuie neaparat surub) problema e cand il muti, sa iti aduci aminte ca nu e prins, si mai rau e daca cumva ii dai un picior (daca nu e pus destul de acoperit, e posibil ca cineva sa il ia in picioare) moment in care hdd-ul v-a sari exact peste placa de baza, si o sa rupa/scurtcircuiteze in draci