| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat un pc care are linux (ubuntu). Vreau sa stiu cum sa scot sistemul asta de operare si sa bag windows pe el, am auzit ca nu e asa simplu

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Invata sa folosesti Linux.
Ai probleme mai putine decat cu windows, mai ales daca nu-ti trebuie pc-ul pentru jocuri.
Licenta libera (gratuita), inclusiv pentru Office.

| Laur195 a răspuns (pentru Bula):

Nu imi trebuie linux, windows e mult mai bun... Poate tu ai descarcat vreun windows de ai avut probleme cu el dar eu le am avut pe toate cumparate si nu am intampinat nimic.

| anonimg a răspuns:

Cauti pe olx "instalare windows" din localitatea ta.
Iei legatura cu cineva si intrebi cum poate sa te ajute si cat costa.

Dar daca vrei sa fie totul ca la carte, recomand sa cumperi cel mai ieftin windows: https://www.emag.ro/......DP3PMYBBM/
Majoritatea oamenilor il descarca "gratuit" de pe internet. (Ghilimelele se subinteleg.)

Mai exista si versiunea trial -adica de proba, de testare, versiune ce este facuta gratuita de cei de la Microsoft, si este un pic deranjanta, si trebuie sa iti faci cont pe Microsoft ca sa o poti descarca:
https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-10-enterprise
Sau asta: https://windows-7-home-premium.en.softonic.com/

| Jonas94 a răspuns (pentru anonimg):

Se găsesc licențe de Windows pe Ebay, cu 2-10 lire. Am cumpărat o licență de Windows 8.1, cu 30 de lei.
Îți trimit codul pe mail, după ce se confirmă plata.
Baftă!

| Laur195 a răspuns (pentru Jonas94):

Nu stiu ce sa zic, nu prea am incredere in site uri de genul Ebay, Amazon...mai ales ca nu sunt de la noi din tara

| Jonas94 a răspuns (pentru Laur195):

Personal, după Ebay am luat un Office 2016, cu 15 lei, un Windows 8.1.
Am avut o problemă cu Office-ul, i-am scris sellerului, că nu merge să mă loghez, mi-a răspuns în 5 minute.
Ai garanția că-ți primești banii înapoi, dacă ceva nu funcționează, că-ți trimite codul direct pe mail, nu e vorba de un produs fizic.
E mult mai ieftin, decât să cumperi o licență după piața românească.
O licență de Windows 10, e undeva la 700 de lei, convertit în euro, ar însemna 152 de euro.
Și să instalezi cu diverse soluții după net, nu e bine mai ales că e calculatorul nou.
Baftă!

| Laur195 a răspuns (pentru Jonas94):

Stii de ce nu am incredere sa iau de pe site-uri de genul? Am avut o problema cu un alt site in care am cumparat cu cardul si la cateva zile niste bani mi-au fost extrasi din el, in afara de cei care trebuia sa ii dau pe produs...Produsul a costat 150 de lei iar la cateva zile mi-au mai fost extrasi in jur de 800 de lei de pe card si m-am interesat si cei de la banca nu au scos nimic de pe card sau eu, fiind singurul care stie pinul cardului...

| Jonas94 a răspuns (pentru Laur195):

Salut,
În cazul acesta ți-a fost clonat cardul, pentru că la plățile on-line nu se cere pinul, doar numărul, numele, codul CVV.
Iar tranzacția, se aprobă, în urma unui mesaj venit de la bancă.
Plățile către Ebay/Amazon, se fac prin PayPal.
Dacă ți s-au retras 800 de lei după card, să știi e foarte posibil să-l fi folosit la un ATM care avea dispozitive de clonare a cardurilor.
Mie nu mi s-a întâmplat nimic, am autentificarea cu mesaj pe ING, la internet banking.

| Bula a răspuns (pentru Jonas94):

Licenta originala este cu holograma si contine si codul.
Tu ai dat banii pentru coduri sparte.

| Jonas94 a răspuns (pentru Bula):

Nu, sunt coduri după laptopuri, care nu au mai putut fi reparate big grin, din câte am înțeles.
O soluție la zona gri, dar dacă nu am disponibilitatea să dau 150 de euro lui nenea Bill, și nici să le iau după net, aia e. big grin

| Bula a răspuns (pentru Jonas94):

In acest caz, si 10 lei sunt scumpi tongue
Pe net gasesti o gramada de generatoare...

| Jonas94 a răspuns (pentru Bula):

Am avut și de alea, și mi s-au furat parolele; P

| Bula a răspuns (pentru Jonas94):

Nici de parole nu e nevoie tongue
Cauta si citeste mai departe...winking

| Sociopatul a răspuns:

Bagi cd.ul si instalezi windows, si eu am avut ubuntu nu e greu

| Laur195 a răspuns (pentru Sociopatul):

Nu asa, mi-a explicat cineva in mare dar nu am inteles nimic

| Denision a răspuns:

Te pot ajuta eu contra-cost.

| Laur195 a răspuns (pentru Denision):

Mai bine il duc la un serivce, mersi oricum

| AlexPeTPU a răspuns:

Mai intai se formateaza tot diskul sau partitiile apoi se instaleaza normal.

| Budușan_Budu_2002 a răspuns:

E simplu, cand pornesti calculatorul intri in BIOS (apasand F11 sau DEL in functie de producator) si de acolo dai boot menu, bagi un usb/cd cu windows(e simplu cauta pe yt cum faci unul) selectezi spatiul de depozitare pe care vrei sa instalezi windows, iar din setup-ul windows-ului alegi formatare drive si boom ai sters ubuntu.